Czy samochody "Made in China"

podbiją europejski rynek motoryzacyjny ?

Podobne pytania zadawaliśmy sobie gdy wpierw japońskie, a później koreańskie pojazdy zaczęły pojawiać się na naszych ulicach.
Do skuterów i elektroniki z państwa środka zdążyliśmy już przywyknąć.

Przyjdzie czas i na samochody...

SAMOCHODY z CHIN - tania motoryzacja czy koszmar przyszłości?


BYD Auto

BYD logo BYD Auto to producent samochodów z siedzibą w Shenzhen w prowincji Guangdong w Chińskiej Republice Ludowej. BYD AUTO jest spółką zależną BYD Company Ltd., która jest przedsiębiorstwem notowanym na giełdzie w Hong-Kongu. BYD zadebiutowała w 1995 r. jako producent akumulatorów. Zakup Tsinchuan Automobile Company w 2003 roku stał się podstawą firmy BYD AUTO. Obecnie BYD Company Ltd. posiada ponad 40.000 pracowników na całym świecie. W 2009 r. firma sprzedała 448.400 samochodów w Chinach, z czego około dwie trzecie stanowił model BYD F3.
W 2008 na Geneva Motor Show firma zaprezentowała samochód hybrydowy F3DM, który zasilił floty chińskich agencji rządowych i przedsiębiorstw. Do publicznej sprzedaży wchodzi w 2010 roku, a ekspansja na światowe rynki planowana jest na rok 2011. Pojazd stanowi zwieńczenie wieloletnich prac firmy nad akumulatorami i metodami zasilania.

Opisy modeli:  E6E6 - w PolsceF0F3F3 Su RuiF6F3DMF3DM w USAG3K9S6DMS8


Chana (Chang'an Automotive Group)

Chang logo Chang'an Automotive Group (zwane również Chang'an Motors i Chana) zaistniała na rynku motoryzacyjnym już 1957 roku montując auta Jeep sprzedawane pod marką Jangcy. W latach osiemdziesiątych ubiegłego wieku firma rozpoczęła produkcję małych samochodów osobowych oraz małych ciężarówek i aut dostawczych. Changan jest jednym z najbardziej renomowanych producentów samochodów w Chinach. Jej siedziba znajduje się w Chongqing. Firma posiada trzy spółki joint venture zajmujące się budową samochodów chińskich, japońskich i zachodnioeuropejskich. W 2005 roku, Chang został czwartym co do wielkości producentem samochodów w Chinach i utrzymuje pozycję. W 2010 r. sprzedaż wyniosła 2.380.000 sztuk W 1990 roku firma rozpoczęła montaż samochodów ciężarowych na licencji Suzuki. Wkrótce potem, w 1992 r., obie firmy tworzą Chang'an Suzuki aby budować licencyjne wersje Suzuki Alto i Swift. W 2001 r. powstaje Ford Chang'an zajmujący się produkcją Forda Focusa, Fiesty i Mondeo. W wyniku współpracy z Fordem, firma od 2007 roku produkowała także samochody marki Volvo modele S40 i S80. W Nanjing firma wybudowała fabrykę produkującą silniki i samochody Mazda. W 2010 roku Chang’n podpisał porozumienie z francuskim koncernem PSA w sprawie produkcji samochodów osobowych i dostawczych. W roku 2009 Chang'an przejęła dwóch mniejszych chińskich producentów - Hafei i Changhe.

Opisy modeli:  Green-i


Chery

Chery logo Chery Automobile została założona w 1997 roku w mieście Wuhu. Jej właścicielem jest samorząd w Wuhu. Pomimo swoich skromnych początku Chery stał się najszybciej rozwijającym niezależnym producentem samochodów w Chinach.
Chery został pozwany przez GM Daewoo za skopiowanie Chevroleta Spark czyli Daewoo Matiz. Chery twierdzi, że licencjonowanie konstrukcji pojazdu było ważne przed zakupem Daewoo przez General Motors. Chery przejęło zespół kluczowych inżynierów samochodowych Daewoo z Korei Południowej w trakcie postępowania upadłościowego w 2001-2002 wraz z kompletnym zestaw planów samochodów Daewoo. Skopiowano pojazdy Daewoo Matiz - Chery QQ i Daewoo Magnus - Chery Oriental Son. Są dokładne repliki Daewoo, z możliwością wymiany paneli drzwiowych i kluczowe elementów między nimi.Chery jest zaangażowana w rozwój światowej klasy samochodów poprzez współpracę z najlepszymi firmami inżynierskich takimi jak Lotus Engineering z Wielkiej Brytanii i Mitsubishi Automotive Engineering z Japonii oraz projektowymi takimi jak Bertone i Pininfarina we Włoszech. W 2005 r. jako przełomowe wydarzenie dla chińskiego przemysłu motoryzacyjnego, Chery rozpoczyna produkcję wysokiej wydajności silników spełniających normy Euro IV we współpracy z AVL List z Austrii.
W 2004 r. Chery QQ zostaje numerem 1 w segmencie samochodów kompaktowych. Mając ambicje stać się globalnym graczem, Chery produkuje i sprzedaje swoje produkty w 29 krajach.

Opisy modeli:  A1A3A5CowinEastarEastar CrossFulwin2G5H5KarryM1QQ3QQ6QQ MERiichRiich M1 EVS18TiggoX1X5


DFM Dongfeng Motor

DFM logo Dongfeng Motor Corporation ( DFM ) powstała w 1969 r. przyjmując wiodącą pozycję w branży motoryzacyjnej już w czasach ChRL. DFM posiada kilka dużych zakładów produkcyjnych, zajmujących się głównie produkcją pojazdów ciężarowych, lekkich samochodów dostawczych i samochodów osobowych. W obecnych czasach DFM skupia się na współpracy z zagranicznymi koncernami. Efektem dostosowywania się do rynkowych uwarunkowań było rozpoczęcie produkcji samochodów osobowych poprzez joint venture z Nissanem, Hondą i Kia. Nie bez znaczenia dla rozwoju DFM jest produkcja osobowych pojazdów marki Peugeot i Citroen. Stale przyswajając zawansowane technologie, zarówno krajowe jak i zza granicy DFM staje się konkurencyjnym producentem na rynku krajowym i międzynarodowym. Obecnie firma zatrudnia ponad 12 milionów pracowników, a w 2008 roku wypuściła na rynek 1.321.000 pojazdów.

Opisywane modele:  EQ


Geely

Geely Zhejiang Geely Holding Group Co Ltd., założony w 1986 roku z siedzibą w Hangzhou to najszybciej rozwijający się chiński producent samochodów. Geely Automobile ( geely znaczy szczęśliwy) był pierwszym niezależnym producentem samochodów w Chińskiej Republice Ludowej. Założycielem firmy jest Li Shufu obecnie jeden z najbogatszych ludzi w Chinach. Geely zaczynało od produkcji lodówek. W roku 1994 rozpoczęto produkcję motocykli, by już W 1996 roku osiągnąć sprzedaż ponad 200.000 motocykli i skuterów. Samochody weszły do seryjnej produkcji dopiero W 1998 roku.
Od 2006 roku firma notowana jest na giełdzie w Hongkongu. Wielkość produkcji samochodów wyniosła w 2009 roku 330.000 sztuk, a w 2015 ma przekroczyć dwa milony pojazdów rocznie.
Geely sprzedaje samochody pod własną marką oraz Emgrand (pojazdy klasy sredniej i luksusowe), Englon (brytyjskie taksowki TX4) i Gleagle (tanie modele miejskie i kompaktowe).

Opisywane modele:  CKEC7EC8FCLC (PANDA)Gleagle GX2MKMK2


Great Wall Motor (GWM)

GWM logo Great Wall Motor Company Limited (GWM) jest największym prywatnym producentem motoryzacyjnym w Chinach. Jest to pierwsza prywatna spółka motoryzacyjna Chin notowana na giełdzie w Hong Kongu. Jest na liście "500 najlepszych przedsiębiorstw w Chinach w 2004 roku". To jedna z najlepszych marek na krajowym rynku motoryzacyjnym. GWM jest właścicielem ponad 10 spółek zależnych i aktualnie posiada około 8000 pracowników. W chwili obecnej GWM produkuje auta osobowe, pickup, SUV, samochody kempingowe i specjalne. GWM pracuje nad rozwojem silników, przedniej i tylnej osi oraz płyty podłogowej pojazdów.
Samochody GWM są popularne nie tylko na rynku krajowym, ale również sprzedają się na rynku międzynarodowym. Great Wall Motor Do tej pory, to najlepsze chińskie pojazdy sprzedawane na Bliskim Wschodzie, Ameryce Południowej i Afryce Północnej, eksportowane do 50 krajów.
W celu dalszego rozwóju GWM tworzy Great Wall Motor Industry Zone, o powierzchni 1,800,000.00 m2 z roczneją produkcją ponad 400.000 sztuk.

Opisywane modele:  Voleex C20RC30C50CH031 (Voleex)CoolbearCowryDeerFloridGwperiHaval H5HoverSailorSocoolWingle


Hafei Motor

Hafei logo Harbin Hafei Motor, spółka zależna od zakładów przemysłu lotniczego Harbin Aircraft Industry, jest wiodącym producentem minivanów i lekkich samochodów osobowym na chińskim rynku lokalnym. W 1994 roku, po uzyskaniu zgody rządu został przekształcony w międzynarodową spółkę join venture.
Hafei Motor wyprodukował do tej pory ponad 100 różnych modeli siedmiu serii małych pojazdów takich jak samochody dostawcze, z pojedyńczą lub podwójną kabiną, minivany i samochody osobowe. Minivan Songhuajiang, powstały przy współpracy z włoską firmą projektową Pinifarina, zapoczątkował nową epokę wzornictwa, zbliżając produkty chińskiego producenta do gustów europejskich klientów. Polityka jakości Hafei Motor zawiera się w zdaniu "jakość jest podstawą działania, a klient ma zawsze rację". Dążenie do bycia najbardziej konkurencyjną pod względem jakości produktów chińską firmą zapoczątkowane zostało otrzymaniem certyfikatu ISO9001 w kwietniu 1997 roku.
Hafei Motor ma ponad 500 dystrybutorów, oraz 100 biur sprzedaży w Chinach. Od początku 2008 roku produkowane modele spełniają narodową normę czystości spalin, odpowiadającą normie Euro 4. Mocno zaawansowane są prace na ekologicznymi pojazdami zasilanymi gazem CNG.

Opisywane modele:  Lobo (Brio)


Landwind (Jiangling Motors, JMC)

Landwind logo Jiangling Motors Corporation Limited to chińskie przedsiębiorstwo zajmujące się produkcją samochodów. Początki firmy sięgają roku 1952, kiedy to zajmowała się naprawą aut ciężarowych. W 1958 r. rozpoczęła produkcję pojazdów trójkołowych, a w 1968 roku ciężarówek Jianggang 27. W latach 70-tych produkowano ciężarówki Jinggangshan, a w latach 90-tych pojazdy użytkowe marką Jiangling. W styczniu 1993 r. przedsiębiorstwo wraz z przedsiębiorstwami Isuzu i Itochu zawarło spółkę joint venture. W 1997 roku zawiązuje joint venture z Fordem, produkujące Forda Transita. Od 2005 roku produkuje własnej konstrukcji SUV pod marką Landwind. Auto te zasłynęło jako pierwszy chiński samochód eksportowany do Europy. Producent zasłynął również sprzedawanym w Europie kompaktowym minivanem Landwind CV9 (Fashion), który uzyskał fatalne wyniki w testach zderzeniowych Euro NCAP.

Opisywane modele:  CV9X8


Lifan

Lifan logo Założona w 1992 roku, Chongqing Lifan Industry Group Co Ltd znany producent motocykli i silników motocyklowych rozpoczął produkcję samochodów w roku 2005, wprowadzając na rynek model 520 w wersji sedan i hatchback 520i oraz 620. Spółka posiada ponad 200 krajowych dealerów i eksportuje do ponad 100 krajów, w tym USA, Japonii, Azji, Ameryki Południowej i Europy Wschodniej. Producent zasłynął wprowadzając na rynek w 2009 roku model Lifan 320, będący klonem MINI.

Opisywane modele:  320520520i620


YEMA (Sichuan Yema Auto Industry)

Yema logo Sichuan (Yema) Auto Industry Co, Ltd. Jest firmą zajmującą się produkcją autobusów, minivanów, samochodów osobowych i SUV. Firma założona w 1980 roku rozpoczęła od produkcji pojazdów SUV i 5-osobowych pickupów (1994-2001). Produkcja została później zatrzymana, lecz wznowiono ją w grudniu 2004 r. Głównym produktem był wówczas model SQJ 6470A, SUV pochodzeniu Isuzu, wyposażony w 2,2 litrowy silnik benzynowy. Autobusy Grupy Syczuan sprzedawane są w ramach marki Jinding marki, zaś minivany wspólnie z Bailu. W 2008 roku Yema nabyło oprzyrządowanie i prawa do Austina Maestro i Montego. Zaowocowało to rozpoczęciem wytwarzania modelu Maestro Van jako SQJ 6450 oraz czteroosobowej wersja o nazwie SQJ 6450N. Później do produkcji został wprowadzony model SQJ 6451, napędzane na przednie koła kombi w stylu SUV. Pojazd wykazywał niesamowite podobieństwo do pierwszej generacji Subaru Forestera, i jest obecnie sprzedawany jako Yema F99. Kolejne modernizacje F99 też się stało zaowocowały wersjami sprzedawanymi jako F10 i F12.

Opisywane modele:  F10F12F16F99M302


Zotye International

Zotye logo Zotye Auto zostało założone w roku 2005 przez Zotye Holding Group. Pierwszym wyprodukowanym przez Zotye samochodem był mały SUV Zotye RX6400 (Nomad), którego eksport rozpoczał się w roku 2008. W 2009 roku do produkcji wszedł drugi model (dostępny jedynie na rynku chińskim) Zotye Mutiplan, czyli kopia fiata Multipli produkowana na podstawie zakupionej od Fiata licencji. W 2009 roku Zotye przejmuje chińskiego producenta samochodów firmę Jiangnan Auto (znaną z produkcji Suzuki Alto po faceliftingu). W roku 2010 Zotye zaprezentowało pod marka Jingnan model Alto, najtańszy samochód produkowany w Chinach (cena 20.000 juanów czyli około 3.300 USD). W 2010 roku do produkcji weszła nowa wersje samochodu Nomad (5008). Umowa z Fiatem przewiduje też powstanie innych modeli opartych na modelach włoskiego producenta.

Opisywane modele:  Zotye Z100Zotye Z200Zotye Z200HBZotye Z300Zotye V10


ZXAuto (Auto Zhongxing)

ZXAuto logo Hebei Zhongxing Automobile jest spółką joint venture stworzoną przez Taiwan Unite Leading Co. oraz Hebei Tianye Automobile Group. Roczna produkcja Hebei Zhongxing Automobile wynosi ponad 100 tysięcy pojazdów. Chińska firma posiada dwie fabryki oraz ośrodek badawczo rozwojowy. Głównymi produktami w chwili obecnej są produkowane w około 20 odmianach pojazdy SUV oraz pickup. Samochody ZXAuto eksportowane są na Bliski Wschód, do Azji Południowo-Wschodniej, Afryki oraz Ameryki Środkowej i Południowej. Zhongxing to pierwsza firma, która uzyskał Certyfikat jakości CCC, wydany przez Chińskie Centrum Certyfikacji Jakości.
W Polsce w roku 2010 firma Pol-mot Warfama zamierza na części dawnej fabryki samochodów dostawczych w Lublinie uruchomić montownię samochodu pick-up Grand Tiger.

Opisywane modele:  ZX Grand Tiger - wrażenia z jazdy