Czy samochody "Made in China"

podbiją europejski rynek motoryzacyjny ?

Podobne pytania zadawaliśmy sobie gdy wpierw japońskie, a później koreańskie pojazdy zaczęły pojawiać się na naszych ulicach.
Do skuterów i elektroniki z państwa środka zdążyliśmy już przywyknąć.

Przyjdzie czas i na samochody...

SAMOCHODY z CHIN - tania motoryzacja czy koszmar przyszłości?


Haval H5 pierwsze chińskie auto spełniające normę EURO 5


Great Wall Motor CH031

Prawo europejskie jest bardzo rygorystyczne dla wprowadzanych na rynek nowych pojazdów, szczególnie w temacie bezpieczeństwa czy ochrony środowiska. Jak podała agencja certyfikacji pojazdów w Wielkiej Brytanii, pierwszy pojazd z Chin - Haval H5, produkt koncernu Great Wall Motor, po przejściu trzydziestu testów spełnił wyśrubowane normy i otrzymał europejską homologację EU N1, dzięki której może być oferowany na wszystkich rynkach Europy. Aby otrzymać homologację konieczne było sprostanie normom czystości spalin EURO 5, wyposażenie pojazdu w system asystenta hamowania oraz przystosowanie nadwozia do lepszej ochrony pieszych podczas kolizji.

Haval H5, będący rozwinięciem modelu Hover - kopii Isuzu Axiom, napędzany jest 2,4 litrowym silnikiem Mitsubishi, o mocy 100 kW i momencie obrotowym 200 Nm. Na rynku chińskim oferowany jest również z silnikiem diesla pojemności 2,5 litra, o mocy 80 kW i momencie obrotowym 300 Nm. Do wyboru wersja 2WD i 4WD. Pojazd mimo bogatego wyposażenia, rozczarowuje tym z zakresu bezpieczeństwa. ABS i dwie poduszki powietrzne to zdecydowanie za mało. Mimo to producent podaje, że samochód otrzymał 4 gwiazdki w testach EuroNCAP.

 

Zgodnie z zapowiedziami producenta, niebawem z taśm produkcyjnych budowanej w Bułgarii fabryki zjadą pierwsze egzemplarze pojazdów Great Wall Motor. Bułgaria, członek Unii Europejskiej, ma być przyczółkiem koncernu na rynku europejskim. Dotychczas importowane z Chin pojazdy GWM z powodzeniem podbijają m.in. rynek włoski.

Great Wall Motor haval Great Wall Motor haval Great Wall Motor haval Great Wall Motor haval

Great Wall Motor haval Great Wall Motor haval Great Wall Motor haval Great Wall Motor haval

Żródło : Great Wall Motor Corporation