Czy samochody "Made in China"

podbiją europejski rynek motoryzacyjny ?

Podobne pytania zadawaliśmy sobie gdy wpierw japońskie, a później koreańskie pojazdy zaczęły pojawiać się na naszych ulicach.
Do skuterów i elektroniki z państwa środka zdążyliśmy już przywyknąć.

Przyjdzie czas i na samochody...

SAMOCHODY z CHIN - tania motoryzacja czy koszmar przyszłości?


Geely Emgrand EC8 - luksusowy sedan za rozsądną cenę

Geely EC8 Emgrand Geely EC8 Emgrand Geely EC8 Emgrand Geely EC8 Emgrand

Żródło : Geely International

    Zaprezentowany po raz pierwszy podczas Shanghai Auto Show w 2009 roku luksusowy sedan Emgrand EC8 chińskiego producenta Geely wreszcie doczekał się premiery rynkowej. Samochód kosztuje w zależności od wersji wyposżenia od 16 do 22 tysięcy dolarów. Za cenę auta kompaktowego dostajem zy pojazd o długości 4,905 mm i rozstawie osi 2,805 mm, mogący wielkością wnętrza i jego wygodą konkurować z Toyotą Camry czy Hondą Accord. Tworząc ten model producent zamierza przełamać monopol zachodnich marek w produkcji aut luksusowych. Czy mu się to uda? Trudno dzisiaj odpowiedzieć na to pytanie. Niezprzeczalnym faktem jest jednak, że chińscy producenci wypuszczają na rynek coraz ładniejsze i lepsze pojazdy. Nie zapominajmy też, że Geely jest właścicielem marki Volvo i z pewnością wykorzysta technologie i doświadczenie szwedzkiego producenta.

   Według Geely jest to luksusowy samochód dla ludzi biznesu i urzędników. Do napędu użyto silników Mitsubishi o pojemności 2.0 oraz 2.4 litra, dzięki którym EC8 spełnia normy emisji spalin Euro 5, połączonych z 5-biegową skrzynią manualną lub 4-biegowym automatem. Geely pracuje nad własnymi silnikami i istnieje duże prawdopodobieństwo, że EC8 do dwóch lat otrzyma nowe jednostki napędowe własnej produkcji.

Czym więc nas ten luksusowy pojazd zaskakuje? Imitacjami drewna i aluminium na desce rozdzielczej?

Trzeba jednak przyznać, że starannie wykonanymi i dobrze komponującymi się ze skórzanym wnętrzem.

6 poduszek powietrznych, odpowiednio wzmocniona konstrukcja nadwozia, system mocowania fotelików dziecięcych - efekt wdrożonej przez producenta systemu zarządzania bezpieczeństwem GTSM (Geely Total Safety Management) - to wszystko pozwoliło modelowi ocenę 5 gwiazdek w teście CNCAP (znacznie mniej restrykcyjnym niż Euro NCAP).
   Jak na auto tej klasy przystało EC8 został wyposażony w kierownica wielofunkcyjną, tempomat, ksenonowe reflektory, automatyczną klimatyzację, rolety przeciwsłoneczne tylnej i tylnych bocznych szyb, czujnika deszczu czy centralny zamek z pilotem. W tej klasie to przecież standard.