Czy samochody "Made in China"

podbiją europejski rynek motoryzacyjny ?

Podobne pytania zadawaliśmy sobie gdy wpierw japońskie, a później koreańskie pojazdy zaczęły pojawiać się na naszych ulicach.
Do skuterów i elektroniki z państwa środka zdążyliśmy już przywyknąć.

Przyjdzie czas i na samochody...

SAMOCHODY z CHIN - tania motoryzacja czy koszmar przyszłości?


S18 - pierwszy seryjny pojazd elektryczny Chery.

Chery S18 Firma Chery będąca liderem chińskiego rynku motoryzacyjnego przystąpiła do badań nad budową pojazdów elektrycznych już w roku 2001. Do tej pory prowadząc intensywne prace nad pojazdami elektrycznymi, a zwłaszcza kluczowych ich elementów oraz metod ich masowej produkcji - takich jak silnik elektryczny, układ napędowy, zaawansowanych akumulatorów, systemu zarządzania energią czy układów sterowania.
W lutym 2009 roku w Szanghaju zaprezentowano pierwszy produkowany seryjnie elektryczny samochód Chery S18. Pojazd na jednym ładowaniu akumulatorów jest w stanie pokonać aż 150 km, osiągając prędkość maksymalną 120 km/h. Bezstopniowa przekładnia zapewnia pojazdowi prostotę obsługi, bezawaryjność i niskie zużycie energii. Również cena zakupu ma być skalkulowana na poziomie dostępnym przeciętnej chińskiej rodzinie - twierdzi Yuan Tao, wiceprezes Chery.

Jak mówi Jin Yibo, rzecznik prasowy Chery, firma czuje się odpowiedzialna za projektowanie i produkcjię bezpieczniejszych i bardziej ekologicznych modeli pojazdów. Nowych technologia przyczyni się do osiągnięcia celu przez Chery. Chery S18 napędzane jest silnikiem na napięcie 336V o mocy 40 kW, zasilanym z 40Ah baterii litowej, osiąga jak każdy pojazd elektryczny zerową emisję zanieczyszczeń. Pełny cykl ładowania akumulatorów trwa cztery do sześciu godzin. W trybie szybkiego ładowania można w trzydzieści minut uzyskać 80% pojemności baterii.