Czy samochody "Made in China"

podbiją europejski rynek motoryzacyjny ?

Podobne pytania zadawaliśmy sobie gdy wpierw japońskie, a później koreańskie pojazdy zaczęły pojawiać się na naszych ulicach.
Do skuterów i elektroniki z państwa środka zdążyliśmy już przywyknąć.

Przyjdzie czas i na samochody...

SAMOCHODY z CHIN - tania motoryzacja czy koszmar przyszłości?


Landwind X8 - kopia Mitsubishi Outlandera.


LandWind X8

   Chiński producent Landwind zdobył rozgłos w Europie jako wytwórca najgorszych aut jakie były poddane testom zderzeniowym ADAC. Jak na tym tle wypada zaprezentowany w 2009 roku uterenowiony model X8? Trudno powiedzieć, ale jeżeli będzie równie dobrze zbudowany i równie dobrych materiałów wykonany jak Mitsubishi Outlandera, na którym przy jego konstruowaniu się wzorowano, to powinno być już lepiej. Uderzające podobieństwo widać nie tylko z zewnątrz, ale i we wnętrzu pojazdu.


   Auto dostępne jest w wersji z napędem na tylną oś lub 4x4.
Do napędu użyto włoskiego silnika wysokoprężnego VM Motori. Turbodoładowany czterocylindrowy motor o pojemności 2,5 litra, wykonany w technologii Common Rail i 16 zaworów dostarcza moc 140 KM przy 4000 obrotów oraz moment obrotowy 350 Nm przy 2000 obrotów. Drugą jednostką jest pochodzący od Mitsubishi 2,4 litrowy benzynowy motor osiągający moc 150 KM przy 6000 obrotów oraz moment obrotowy 210 Nm przy 4500 obrotów. Oba motory łączone są z manualną 5-biegową skrzynią.

 

    W wersjach 4x4 napęd przedniej osi dołączany jest automatycznie. Blokada tylnego mostu jest na wyposażeniu droższych wersji (w podstawowej jako opcja).
Według danych producenta (podawanych oczywiście dla stałej prędkości 60 km/h) auto pali odpowiednio 5,3 oraz 6,9 litra paliwa na 100 kilometrów. Niezależnie od wersji prędkość maksymalna wynosi w granicach 170 km/h.
Pojazd o długości 4636 mm i szerokości 1865 mm, ma rozstaw osi sięgający 2760 mm i zabiera na pokład pięć osób. W przednim zawieszaniu zastosowano podwójne wahacze, a w tylnym sztywny most i sprężyny śrubowe. Prześwit wynosi 200 mm. Wszystkie koła wyposażone są w wentylowane hamulce tarczowe z ABS i EBD.
W zależności od wersji Lanwind X8 kosztuje w Chinach od ponad 17.000 do 22.000 dolarów. Różnica w cenie bierze się z rodzaju napędu oraz wyposażania, a możemy liczyć na takie luksusy jak skórzana tapicerka, elektrycznie sterowane przednie fotele, wielofunkcyjna skórzana kierownica, Zintegrowany wyświetlacz (wysokość, ciśnienie, poziom, nachylenie, kompas), Bluetooth, zasilacz 220V, nakładki pedałów ze stali nierdzewnej, nawigację z DVD i kamerą cofania, ekrany w zagłówkach czy reflektory ksenonowe. Niestety z wyposażenia odpowiadającego za bezpieczeństwo mamy tylko dwie poduszki powietrzne (w podstawowej wersji jedną), ABS, pochłaniającą energię kolumnę kierownicy i wzmocnienia w drzwiach.

Landwind x8 Landwind x8 Landwind x8 Landwind x8
Landwind x8 Landwind x8 Landwind x8 Landwind x8
Landwind x8 Landwind x8 Landwind x8 Landwind x8
 

Żródło : Jiangling Holding Co, Ltd. 03.05.2011