Czy samochody "Made in China"

podbiją europejski rynek motoryzacyjny ?

Podobne pytania zadawaliśmy sobie gdy wpierw japońskie, a później koreańskie pojazdy zaczęły pojawiać się na naszych ulicach.
Do skuterów i elektroniki z państwa środka zdążyliśmy już przywyknąć.

Przyjdzie czas i na samochody...

SAMOCHODY z CHIN - tania motoryzacja czy koszmar przyszłości?


Chery X5 - średniej wielkości SUV (Rely X5)


Chery X5

   Dynamiczny przód, modna sylwetka, acz zachowawczy tył nadwozia - to pierwsze wrażenie jakie robi chiński SUV Chery X5. Mimo, że firma znana jest z produkcji kopii modeli innych producentów, tu tego nie widać. Może tylko oznaczenie modelu X5 trąci konkurencją. Potężne zderzaki, terenowe progi po bokach - to wszystko wydaje się mówić nam o niezłych właściwościach w terenie. Nie popadajmy jednak w przesadę, to jest tylko SUV, a nie prawdziwa terenówka. Brak osłony silnika z prawdziwego zdarzenia, nie osłonięte koło zapasowe usytuowane za tylną osią pod podłogą bagażnika, czy prześwit zaledwie 186 mm. Owszem, ma napęd na cztery koła i reduktor, ale to wszystko.

   X5 napędza dwulitrowy, doładowany silnik z intercoolerem o mocy 125 KW, maksymalnym momencie obrotowym 235 Nm, rozpędzający ważacy 1.940 kg pojazd do setki w 14,4 sekundy. Napęd przenoszony jest za pośrednictwem 5-biegowej przekładni manualnej, a tryb 4WD włączamy przyciskiem. Możemy to zrobić nawet podczas niezbyt szybkiej jazdy. Aby włączyć reduktor musimy się jednak zatrzymać, wrzucić luz i wcisnąć pedał sprzęgła.
Trudno uwierzyć w deklarowane przez producenta średnie zużycie paliwa na poziomie 9,2 litra na 100 km.


 

   Wnętrze typowe dla tej klasy pojazdu. Wygodne, dobrze trzymające w zakrętach przednie fotele, czytelna deska rozdzielcza. Sporo miejsca na tylnej kanapie i w bagażniku, co przy wymiarach pojazdu 4697 x 1878 x 1836 mm i rozstawie osi 2725 mm nie powinno dziwić.
Dwie poduszki powietrzne z przodu, ABS, EBD, automatyczna klimatyzacja - to już minimum w tej klasie.

Chery x5 Chery x5 Chery x5 Chery x5

Chery x5 Chery x5 Chery x5 Chery x5

Żródło : Chery Automobile