Czy samochody "Made in China"

podbiją europejski rynek motoryzacyjny ?

Podobne pytania zadawaliśmy sobie gdy wpierw japońskie, a później koreańskie pojazdy zaczęły pojawiać się na naszych ulicach.
Do skuterów i elektroniki z państwa środka zdążyliśmy już przywyknąć.

Przyjdzie czas i na samochody...

SAMOCHODY z CHIN - tania motoryzacja czy koszmar przyszłości?


Lifan 520 - chiński sedan dostępny w Czechach.


Lifan 520i

Sedan Lifan 520 wszedł do sprzedaży w 2006 roku. Jest pierwszym samochodem produkowanym przez firmę znaną wcześniej. z produkcji motocykli.
Warto bliżej się z nim zapoznać, bo można go już kupić u naszych południowych sąsiadów. Nie pod marką Lifan, a włoskiego importera Martin Motors. Oferowane pojazdy napędzane są nowoczesną jednostką Tritec o pojemności 1,6 litra i mocy 116 KM, która jest zdolna rozpędzić auto do prędkości 185 km/h, zapewniając przyspieszenie do setki w czasie 10,5 sekundy. Silnik jest produkowany w Brazylii przez spółkę Tritec, założoną przez Chryslera i Rovera i napędzał m.in. poprzednią generację MINI. Średnie spalanie wynosi około 7,5 l/100 km. Dostępny jest także silnik 1.3 o mocy 88 KM. Pojazd może fabrycznie wyposażony w instalację LPG. Na rynku lokalnym także słabszy silnik 1,6 litra o mocy 106 KM (prędkość maksymalna 170 km/h, do setki w 13 sekund).

Wnętrze pojazdu robi dobre wrażenie. Ergonomia, jakość materiałów i ich spasowania na przyzwoitym poziomie. Duży rozstaw osi 2540 mm zapewnia wystarczającą ilość miejsca dla pasażerów tylnej kanapy. Duży bagażnik z zawiasami nie wnikającymi do wnętrza. Wrażenie psują fotele nie przystosowane do wzrostu mieszkańców Europy. Wyposażenie też nas nie rozpieszcza. Dwie poduszki powietrzne, ABS, manualna klimatyzacja, elektryczne szyby czy centralny zamek to niewiele jak na auto tej klasy.


 

Podstawowa wersja (na szczęście nie importowana) nie ma nawet i połowy z tego. W najlepszej EX za to skóra, półautomatyczna klima i czujniki cofania.
Zupełnie rozczarowują właściwości jezdne pojazdu, a w zasadzie ich brak. Zbyt miękkie zawieszenie, duża podatność na boczny wiatr, nurkowanie przy mocniejszym hamowaniu i zupełna nieprzewidywalność przy większych prędkościach. Dobrze, że słabe wygłuszenie wnętrza potrafi zniechęcić do szybszej jazdy.

Lifan 520 Lifan 520 Lifan 520 Lifan 520

Lifan 520 Lifan 520 Lifan 520 Lifan 520
 

Żródło : Lifan Group, newCars.ua, auto.idnes.cz 30.01.2011