Czy samochody "Made in China"

podbiją europejski rynek motoryzacyjny ?

Podobne pytania zadawaliśmy sobie gdy wpierw japońskie, a później koreańskie pojazdy zaczęły pojawiać się na naszych ulicach.
Do skuterów i elektroniki z państwa środka zdążyliśmy już przywyknąć.

Przyjdzie czas i na samochody...

SAMOCHODY z CHIN - tania motoryzacja czy koszmar przyszłości?


BYD F3DM chińska hybryda za rozsądną cenę.

BYD S3DM BYD S3DM BYD S3DM

Człon DM w nazwie wywodzi się od „dual mode”, czyli możliwości używania pojazdu zarówno jako pojazd elektryczny jak i przy wykorzystaniu polączonego napędu spalinowo-elektrycznego. F3DM wyposażono w dwa synchroniczne silniki elektryczne z magnesami stałymi o mocy 25 i 50 kW i niewielkiej jednostki benzynowej o pojemności 998 cm3, dysponującej mocą 50kW wykorzystywaną do ładowania zestawu akumulatorów. Napęd na koła przekazywany jest przez automatyczną przekładnię napędzaną silnikami elektrycznymi. Ten dość duży (4533x1705x1520) i ważący aż 1560 kg sedan jest całkiem żwawym pojazdem. Dzięki wynoszącemu aż 400 Nm momentowi obrotowemu przyspiesza do setki w 10,5 sekundy i rozpędza się do 150 km/h. Według zapewnień producenta F3DM w trybie elektrycznym może pokonać dystans 100 kilometrów, ale ze stałą prędkością 50 kilometrów na godzinę. W odróżnieniu od innych aut hybrydowych można go podłączyć na noc do sieci i naładować akumulatory. Dostępny jest też tryb szybkiego ładowania umożliwiający uzyskanie 80 procent pojemności w zaledwie 15 minut. W aucie zastosowano litowo-fosforanowo-żelazowe akumulatory o łącznej pojemności 13,2 kWh. Mieszczą on mniej energii (100 Wh/kg) od powszechnie stosowanych litowo-jonowych (150 do 200 Wh/kg), ale zdaniem producenta będącego światowym potentatem w produkcji akumulatorów do telefonów komórkowych, charakteryzują się stabilniejszą pracą i są bezpieczniejsze dla środowiska.

BYD F3DM bazuje na podzespołach napędzanego tradycyjnie najlepiej sprzedajacego się modelu F3 to efekt prac badawczych nad nowoczesnymi sposobami napędu. Zaprezentowany w 2008 na Geneva Motor Show pojazd wchodzi do masowej sprzedaży w kwietniu 2010, a rok później na rynki międzynarodowe. Wcześniej był testowany przez klientów flotowych m.in. chińskie agencje rządowe. Atutem auta z pewnością będzie niska, bo wynosząca niecałe 25.000 $ cena. Dla porównania Chvrolet Volt ma kosztować 40.000 $.



Prezantacja modelu BYD F3DM