Czy samochody "Made in China"

podbiją europejski rynek motoryzacyjny ?

Podobne pytania zadawaliśmy sobie gdy wpierw japońskie, a później koreańskie pojazdy zaczęły pojawiać się na naszych ulicach.
Do skuterów i elektroniki z państwa środka zdążyliśmy już przywyknąć.

Przyjdzie czas i na samochody...

SAMOCHODY z CHIN - tania motoryzacja czy koszmar przyszłości?


Geely CK chińskie auto montowane na Ukrainie.


Geely CK

Potentat chińskiego rynku motoryzacyjnego Geely, skuszony dobrymi wynikami sprzedaży swoich pojazdów na Ukrainie, zdecydował się już w 2007 na montaż w zakładach w Kremensku modelu CK. Najtańsze wersje dostępne są w cenie około 8.000 dolarów, co czyni je najtańszymi w swojej klasie.
Już podstawowy model oferuje w standardzie manualną klimatyzację, wspomaganie kierownicy, radio z CD, centralny zamek i elektrycznie sterowane szyby. Poduszki powietrzne kierowcy i pasażera, ABS, EBD - to już w bogatszych wersjach. Na pojazdy oferowana jest trzyletnia gwarancja mechaniczna ograniczona przebiegiem 100 tys. km.

Wzorowany na Toyocie Corolli sedan ma wymiary 4152x1680x1440 mm przy rozstawie osi 2434 mm zapewnia przyzwoity komfort jazdy. W celu przystosowania do warunków drogowych na Ukrainie podczas montaż wyposażany jest w osłonę miski olejowej. Pojazd początkowo napędzany był 4-cylindrowym silnikiem benzynowym o pojemności 1,5 litra i mocy 69 kW (94 KM), pozwalający na osiągnięcie prędkości 160 km/h i przyspieszyć do setki w 13,6 s. Elastyczny silnik (maks. moment obrotowy 128 Nm już przy 3400 obrotów) według producenta

 

zadowala się 7 litrami paliwa na 100 km w cyklu mieszanym. Obecnie pojazd można nabyć również z mniejszym motorem, o pojemności 1,3 litra i mocy 63 kW (86 KM). Mimo mniejszej pojemności auto z tym silnikiem nie jest wcale oszczędniejsze. Prędkość maksymalna jest niższa o 10 km/h, a przyspieszenie do setki wynosi 14,2 s. Silnik nie grzeszy elastycznością i robi się żwawy przy wysokich obrotach - moment obrotowy 110 Nm osiąga dopiero przy 5200 obrotów. Oba silniki wykonane są w technice 16-zaworowej i wielopunktowym wtrysku paliwa. Napęd przenoszony jest za pośrednictwem 5 biegowej przekładni manualnej na koła przednie.
Na rynku rosyjskim sprzedawany jest jako Geely Otaka.
I u nas w tej cenie z pewnością znalazł by wielu nabywców.

 
Geely CK Geely CK Geely CK Geely CK

Geely CK Geely CK Geely CK Geely CK

Żródło : Geely