Czy samochody "Made in China"

podbiją europejski rynek motoryzacyjny ?

Podobne pytania zadawaliśmy sobie gdy wpierw japońskie, a później koreańskie pojazdy zaczęły pojawiać się na naszych ulicach.
Do skuterów i elektroniki z państwa środka zdążyliśmy już przywyknąć.

Przyjdzie czas i na samochody...

SAMOCHODY z CHIN - tania motoryzacja czy koszmar przyszłości?


Hongqi HQ3 Shengshi - chińska replika Toyoty Crown


Hongqi Shengshi (HQ3)

Hongqi, marka wchodząca w skład FAW Group produkuje model bardzo podobny do Toyoty Crown Majestat. Nie powinno to nikogo dziwić, bo wszak to FAW wytwarza w Chinach samochody Toyota, również i model Crown. Hongqi HQ3 Shengshi to, jak i pierwowzór, piękny pojazd, godny wozić wysoko postawionych urzędników czy biznesmenów. Samochód, dzięki jego dużym rozmiarom (długość 4965 mm, szerokość 1795 mm, wysokość 1485 mm, rozstaw osi 2850 mm) jest w stanie zapewnić dobry stosunek ceny do walorów użytkowych i komfortu.

Sukces niemal gwarantowany, zwłaszcza gdy do napędu wykorzystuje sześciocylindrowy 3,0-litrowy silnik o mocy 230 KM lub potężny ośmiocylindrowy o pojemności 4,3 litra o mocy 280 KM. Z tą jednostką auto rozpędza się do 219 km/h, z 3-litrową do 230 km/h. Osiągów z jednostką V8 nie podano. Wszystkie jednostki napędowe sprzężono z nowoczesną 6-cio biegową przekładnią automatyczną. Napęd kierowany jest na tylną oś (w najmocniejszej wersji dostępny napęd na cztery koła).

 
Hongqi Shengshi (HQ3) Hongqi Shengshi (HQ3) Hongqi Shengshi (HQ3) Hongqi Shengshi (HQ3)
 

Wielowahaczowe tylne, a przednie oparte na podwójnych wahaczach zawieszenie zapewnia należyty komfort jazdy. Do zatrzymywania dość ciężkiego pojazdu (w zależności od wersji od 1.730 do 1775 kg) służą wentylowane tarczowe hamulce przy wszystkich kołach.
Wnętrze Hongqi HQ3 też jak na samochód chiński zaskakuje wyposażeniem i poziomem wykończenia, godnym pierwowzoru, co nie zawsze jest takie oczywiste. Wnętrze wyposażone jest w system kina domowego, zawierający DVD, telewizor i wejście aux.

 
Hongqi Shengshi (HQ3) Hongqi Shengshi (HQ3) Hongqi Shengshi (HQ3) Hongqi Shengshi (HQ3)
 

Jak na auto tej klasy wyposażono go sowicie. Mamy do dyspozycji elektrycznie sterowane fotele z funkcją masażu, indywidualnie regulowaną z przodu i z tyłu klimatyzację, pneumatyczne zawieszenie i reflektory ksenonowe.

 
Hongqi Shengshi (HQ3) Hongqi Shengshi (HQ3) Hongqi Shengshi (HQ3) Hongqi Shengshi (HQ3)
 

Również i w dziedzinie bezpieczeństwa auto pozytywnie zaskakuje. Niezależnie od wersji wyposażenia dostajemy całe mnóstwo poduszek powietrznych łącznie z bocznymi kurtynami. O ABS, EBD czy kontroli trakcji oczywiście też nie zapomniano.
Niestety by zostać szczęśliwym posiadaczem tego jakże przyjemnego pojazdu należy, w przeciwieństwie do innych chińskich aut, głębiej sięgnąć do portfela. Cena najuboższej wersji z najsłabszym silnikiem wynosi około 53 tysiące dolarów, a najdroższe wersje z napędem na cztery koła warte są dwukrotnie więcej. I tu już pryska czar taniego chińskiego samochodu. Ale auto było przecież wprowadzane do produkcji z myślą o wożeniu sekretarzy partii komunistycznej średniego szczebla i dyrektorów państwowych fabryk.

Żródło: Chinaautoweb.com, Ventacarros.com 10.03.2013