Czy samochody "Made in China"

podbiją europejski rynek motoryzacyjny ?

Podobne pytania zadawaliśmy sobie gdy wpierw japońskie, a później koreańskie pojazdy zaczęły pojawiać się na naszych ulicach.
Do skuterów i elektroniki z państwa środka zdążyliśmy już przywyknąć.

Przyjdzie czas i na samochody...

SAMOCHODY z CHIN - tania motoryzacja czy koszmar przyszłości?


Geely LC - miejski pojazd znany również jako Geely Panda


Geely LC Panda

Geely FC na rynku wewnętrznym nazywa się Panda, co jest kością niezgody między Chińskim producentem, a Fiatem, który zastrzegł tę nazwę dla siebie. Opływowy, kobiecy samochodzik miejski. Nadwozie Geely LC jest większe niż produkty tej klasy rodzimych konkurentów zarówno pod względem długości jak i szerokości. Jest o 138 mm dłuższe niż BYD F0 oraz dłuższy o 48 mm i szerszy o 135 mm od Chery M1. Duży rozstaw osi (2340 mm) przyczynił się do dobrych właściwości jezdnych oraz przestronności wnętrza, które jest zaskakująco duże i praktyczne jak na swoją klasę.


Pojazd napędza czterocylindrowy silnik benzynowy o pojemności 1,3 litra generujący 63 kW mocy przy 6000 obrotów i 110 Nm momentu obrotowego przy 5200 obrotów na minutę. Standardowo motor sprzężono z pięciobiegową skrzynią manualną, ale od niedawna, jak na kobiece auto przystało, można go również nabyć z czterobiegowym automatem. Jeżeli z boku, czy z tyłu Geely Panda nie wyróżnia się specjalnie z tłumu, to patrząc na nią z przodu już tego nie można powiedzieć. Tej uśmiechniętej buźki z wyłupiastymi oczami nie można pomylić z żadnym innym pojazdem.

 

   Wnętrze ze względu na klasę pojazdu jest proste i przepełnione twardymi plastikami, ale za jakość wykonania należą się słowa pochwały. Szkoda tylko, że auto nie dysponuje zamykanym schowkiem. Auto jest rejestrowane na pięć osób. Mimo wystarczającej ilości miejsca na nogi dla pasażerów drugiego rzędu siedzeń nie polecamy dłuższych podróży z trzema osobami na tylnej kanapie. Pozytywnie rozczarowuje bagażnik. Jest znacznie większy niż można się spodziewać. W razie potrzeby mamy jeszcze w standardzie składane, dzielone tylne siedzenie.
   W dziedzinie bezpieczeństwa wielki postęp, ale przecież to właśnie Geely Panda jest pierwszym chińskim pojazdem, który zdobył aż 5 gwiazdek w teście zderzeniowym Chinese NCAP. To wszystko dzięki ABS z EBD i nawet sześciu poduszkom powietrznym w wersji GT. Niestety podstawowa GL jest pozbawiona poduszek bocznych i kurtyn powietrznych. Czujników cofania też. Wyposażenie na akceptowalnym poziomie : klimatyzacja, przednie lampy przeciwmgielne, centralny zamek z alarmem, wspomaganie kierownicy, zestaw audio z CD.
   Panda w wersji z manualną skrzynią biegów jest całkiem żwawym pojazdem, niestety automat nadaje się już tylko do spokojnej jazdy. Do zestrojenia zawieszenia czy komfortu jazdy, oczywiście patrząc przez pryzmat kategorii pojazdu, nie można mieć większych zastrzeżeń. To dobrze wykonany, ładny i tani zarówno w zakupie jak i codziennej eksploatacji samochodzik z gwarancją na 3 lata lub 100.000 kilometrów.

 
Geely LC Panda Geely LC Panda Geely LC Panda Geely LC Panda

Geely LC Panda Geely LC Panda Geely LC Panda Geely LC Panda

Żródło : Geely, auto-chinese.com 12.02.2011