Czy samochody "Made in China"

podbiją europejski rynek motoryzacyjny ?

Podobne pytania zadawaliśmy sobie gdy wpierw japońskie, a później koreańskie pojazdy zaczęły pojawiać się na naszych ulicach.
Do skuterów i elektroniki z państwa środka zdążyliśmy już przywyknąć.

Przyjdzie czas i na samochody...

SAMOCHODY z CHIN - tania motoryzacja czy koszmar przyszłości?


Great Wall Motor rozpocznie produkcję w Bułgarii.


GWM Florid   Chiński producent samochodów Great Wall Motor, obecnie już sprzedający swoje pojazdy w kilku państwach europejskich, ogłosił zamiar rozpoczecia producji w Bułgarii. Produkcja w kraju należącym do Unii Europejskiej umożliwi GWM znaczną obniżkę cen, pozwalając realizować plany ekspansji na rynki państw unijnych i nie tylko.

Do inwestycji w Bułgarii chińskiego wytwórcę zachęciła pomoc rządu Bułgarii. Great Wall Motor wybuduje zakład produkcyjny, z którego będzie korzystał wraz z rodzimym producentem samochodów Litex Motors. Fabryka zlokalizowana w Lovech będzie wytwarzać samochody osobowe, SUV oraz dostawcze. Początkowo planowana jest produkcja czterech modeli: osobowych Florid i Coolbear, SUV Hover 5 oraz pickup Wingle.


Począwszy od 2011 roku, na drogi ma wyjeżdżać 50.000 pojazdów rocznie. Pierwszy tysiąc ma być gotowy jeszcze w lutym 2011. Chińczycy zaiwestują w pierwszym etapie 119 milionów dolarów. Całość szacowana jest na 420. Docelowo fabryka zatrudni okolo 1800 pracowników.
Zaproszenie chińskiego producenta samochodów jest częścią szerszego planu rządu Bułgarii, mającego za cel uczynienie w najbliższych kilku latach Chin najwiekszym zagranicznym inwestorem w kraju. Z drugiej strony GWM stanie się jednym z trzech największych producentów aut SUV, osiągając 8 procent rynku do 2020 r.

 
Żródło: gasgoo.com 24.10.2010