Czy samochody "Made in China"

podbiją europejski rynek motoryzacyjny ?

Podobne pytania zadawaliśmy sobie gdy wpierw japońskie, a później koreańskie pojazdy zaczęły pojawiać się na naszych ulicach.
Do skuterów i elektroniki z państwa środka zdążyliśmy już przywyknąć.

Przyjdzie czas i na samochody...

SAMOCHODY z CHIN - tania motoryzacja czy koszmar przyszłości?


Chińczycy uratują FSO ?

Rozmowy w sprawie uruchomienia produkcji Samochodów Chery w Warszawie.

   Według informacji prasowych potwierdzanych przez dyrekcję warszawskiej fabryki samochodów oraz GM, FSO nie planuje przedłużenia kooperacji z Chevroletem. Na początku 2011 roku żerańska fabryka zakończy produkcję amerykańskich aut Chevrolet. Polskim zakładem zainteresowany był indyjski koncern Tata, ale ostatecznie zdecydował się na Norwegię. Prawdopodobnym jest, że chiński koncern Chery Automobile może uratować legendę polskiej motoryzacji. Inwestorzy z Państwa Środka prowadzą obecnie rozmowy z jej ukraińskim właścicielem AwtoZAZ, który w 2005 zakupił kontrolny pakiet akcji FSO. AwtoZAZ od grudnia 2010 w fabryce w Zaporożu zacznie produkować auto o nazwie Forza - licencyjną odmianę chińskiego samochodu Chery A3.

Chiński samochód ma zastąpić na taśmach montażowych zaporoskiej fabryki Lanosa, którego produkcję AwtoZAZ przejął od FSO. Chery to jeden z największych producentów samochodów w Chinach. Prędzej, czy później chińczycy wybudują fabrykę samochodów w Europie. Dlaczego więc nie miało to by być u nas? Była by to dobra wiadomość dla pracowników żerańskiej fabryki i kooperantów. Umowa o produkcji aut Chery byłaby dobrym rozwiązaniem problemów FSO i mogłaby stanowić dla Chińczyków przyczółek do wejścia na rynek motoryzacyjny UE.

 

Z pomocą polskich specjalistów zapewne udało by się usunąć mankamenty chińskich pojazdów i Chery otrzymało by homologację potwierdzającą, że te auta spełniają europejskie normy, a z czym chińskie firmy od zawsze miały kłopoty.
Inwestorzy z Chin już są obecni na naszym rynku motoryzacyjnym. Przed rokiem koncern Beijing West Industries kupił od amerykańskiego koncernu Delphi fabrykę amortyzatorów w Krośnie i część ośrodka badawczego Delphi w Krakowie, zajmującego się konstrukcją zawieszeń samochodowych. Tego roku chiński koncern Tempo podpisał umowę z GM w sprawie przejęciu spółki Nexteer, produkującej w Tychach układy kierownicze.
Może tym razem Fabryka Samochodów Osobowych na Żeraniu będzie miała szczęście do inwestora i jej bramy znowu opuszczać będą setki tysięcy pojazdów rocznie. Chińskich, ale naszych.