Czy samochody "Made in China"

podbiją europejski rynek motoryzacyjny ?

Podobne pytania zadawaliśmy sobie gdy wpierw japońskie, a później koreańskie pojazdy zaczęły pojawiać się na naszych ulicach.
Do skuterów i elektroniki z państwa środka zdążyliśmy już przywyknąć.

Przyjdzie czas i na samochody...

SAMOCHODY z CHIN - tania motoryzacja czy koszmar przyszłości?


Wynajem auta za granicą


Polacy coraz chętniej wyjeżdżają na wakacje organizowane samodzielnie. Zamawiamy bilet na samolot, pakujemy walizki, a na miejscu organizujemy sobie samodzielnie czas. Czytamy przewodniki, organizujemy znajomych i zwiedzamy.

Do zwiedzania greckich wysp, alpejskich szlaków lub francuskich miasteczek można wykorzystać samochód z wypożyczalni. Jest to opcja dla osób, które cenią sobie komfort, ale też jest to jednocześnie opcja, dzięki której można zaoszczędzić: wszak wyjazd samodzielnie autem za granice jest droższy niż wynajem samochodu na miejscu.

 

Jakie dokumenty będą potrzebne podczas wynajmu auta za granicą?

Po pierwsze, należy zdać sobie sprawę, że podczas wynajmowania auta z wypożyczalni za granicą obowiązują nas takie same zasady jak podczas wynajmu auta w Polsce. Musimy mieć prawo jazdy, ubezpieczenie i zdrowy rozsadek. Prawo jazdy wyrobione w Polsce jest honorowane we wszystkich krajach należących do Unii Europejskiej. Warto sprawdzić, czy w kraju, w którym będziemy poruszali się wypożyczonym samochodem konieczne jest posiadanie również dowodu rejestracyjnego.

Należy także zwrócić uwagę na to, jaki jest minimalny wiek osoby, która jest uprawniona w danym kraju do wypożyczenia auta. Nie każdy kraj udostępnia możliwość wypożyczenia auta osobom pozostającym w wieku niższym niż na przykład 23 lata. Niektóre kraje stosują także obostrzenia jeśli chodzi o maksymalny wiek kierowcy - nie może on przekraczać np. 65 lat.

Ubezpieczenie wypożyczonego samochodu

Każda wypożyczalnia samochodów poza granicami naszego kraju gwarantuje ubezpieczenie na auta, ale istnieją pewne wyłączenia od umów ubezpieczenia. Nie można pic alkoholu jeżdżąc, nie można zostawiać auta na parkingu z kluczykami w środku, nie można pozostawiać go podczas deszczu z otwartymi oknami... Istnieje wiele innych obostrzeń, których należy przestrzegać, aby wypożyczalnia samochodu wzięła odpowiedzialność za szkody, jakie wyrządzimy na mieniu i aby jej ubezpieczyciel pokrył za nas wydatki w razie nieszczęścia.

Okres wynajmu auta

Przed wyjechaniem wypożyczonym samochodem z wypożyczalni, dowiedz się dokładnie kiedy musisz odprowadzić z powrotem wypożyczony samochód. Może okazać się to czasami sporne, zależy od indywidualnych warunków, jakie określa konkretna wypożyczalnia samochodów. Od okresu wypożyczenia auta zależy również cennik.

Ceny wynajmu auta za granicą

Ceny, jakie ustala typowa wypożyczalnia samochodów poza granicami naszego kraju, nie są wyższe od tych spotykanych w wypożyczalniach w Polsce. Grecja to miejsce, w którym wypożyczenie auta na całą dobę kosztuje piętnaście euro. Ceny te zmniejszają się wraz ze wzrostem ilości dni, na które wynajmujemy samochód. Cena zależy także od tego jaki rodzaj samochodu udostępni nam wypożyczalnia samochodów, a także od tego, czy wyjeżdżamy z wypożyczalni z zalanym bakiem, czy „na pusto“. Każda wypożyczalnia ustala indywidualnie swoje ceny i najlepszym źródłem informacji będzie strona internetowa usługodawcy.

Artykuł powstał przy wsparciu wypożyczalni samochodów z Łodzi - Nordyński