Czy samochody "Made in China"

podbiją europejski rynek motoryzacyjny ?

Podobne pytania zadawaliśmy sobie gdy wpierw japońskie, a później koreańskie pojazdy zaczęły pojawiać się na naszych ulicach.
Do skuterów i elektroniki z państwa środka zdążyliśmy już przywyknąć.

Przyjdzie czas i na samochody...

SAMOCHODY z CHIN - tania motoryzacja czy koszmar przyszłości?


Volkswagen - potęga niemieckiej motoryzacji


Wielkie koncerny są siłą napędową niemieckiej gospodarki. Dominującą branżą jest jednak motoryzacja, która może być powodem dumy dla państwa. Niemieckie auta znane są dla każdego fana ,,czterech kółek'' na całym świecie. Cechami charakterystycznymi tych samochodów są przede wszystkim długowieczność, odporność, elegancja, wygoda, troska o dbałość wykonania i detale oraz niezawodność, która znana jest od dziesięcioleci. Wszystko to sprawia, że auta produkowane przez naszych zachodnich sąsiadów cieszą się ogromnym zainteresowaniem w każdym zakątku globu.

 

Siłę niemieckiej motoryzacji tworzą w szczególności takie marki jaki - Volkswagen, BMW, Mercedes-Benz oraz Opel. Elementem łączącym wszystkie te marki jest ich ponadprzeciętność, dzięki której właściciel auta czuje się wyjątkowo.

Według przeprowadzonych badań najbardziej popularną i  najbardziej kojarzoną  niemiecką marką samochodową  jest Volkswagen. Jest to marka samochodów osobowych i dostawczych produkowanych przez mieszczący się w Wolsburgu koncern Volskswagenwerk Aktien-Gesellschaft (VAG). Volkswagen w dosłownym  tłumaczeniu z języka niemieckiego oznacza ,,Samochód dla ludu''. Historia koncernu bierze swój początek od 1931 roku, kiedy to firma Zundapp skierowała się do Ferdinanda Porsche o stworzenie taniego projektu pojazdu.  Samochód ten w początkowej fazie wyprodukowano pod nazwą - Type 12 i odniósł niespotykany sukces na rynku motoryzacyjnym.  17 kwietna 1934 roku F. Porsche przedstawił niemieckiemu rządowi prototyp legendarnego obecnie Garbusa. Była to reakcja na oczekiwania Hitlera, który domagał się przede wszystkim taniego auta przeznaczonego dla rodzin.  

Sukcesywnie, dzięki przystępnym cenom samochodów oraz wprowadzaniu coraz to nowszych i atrakcyjnych modeli zgodnych z panującymi na rynkach trendami, na przestrzeni lat, Volkswagen awansował do grupy największych producentów samochodów na świecie. Obecnie koncern posiada 48 zakładów produkcyjnych i prowadzi swoją działalność w ponad 154 państwach za pośrednictwem 175 spółek. Do grupy Volkswagen należą aktualnie m.in. takie marki jak Audi, Bugatti, Lamborghini, Seat czy Skoda.

Biorąc pod uwagę polskie akcenty w historii Volkswagena, warto zwrócić uwagę na utworzenie oficjalnego przedstawiciela  marki. W 1991 roku w Poznaniu powstała firma Kulczyk Tradex, która była oficjalnym polskim importerem samochodów Volkswagena i Audi, a od 1996 roku również Porsche. W 2011 roku w wyniku wykupienia Kulczyk Tradex przez Volkswagena, nazwa została zmieniona na Volkswagen Group Polska.  W 2014 roku na polskich drogach odnotowano 5.856 samochodów tej marki. Jest to o ponad 15% więcej niż w roku wcześniejszym.  Najpopularniejszym modelem tej marki w naszym kraju okazał się Volkswagen Caddy.

We wrześniu bieżącego roku została ujawniona tzw. "Afera Volkswagena'', która opiera się na procederze montowania w samochodach produkowanych przez koncern -oprogramowania, które umożliwia manipulowanie wynikami pomiarów emisji układu wydechowego. Podejrzewa się, że liczba aut na całym świecie, w których zainstalowano taki software to ok. 11 mln, a w Polsce ok 100-110 tys. egzemplarzy - ponad 47% z nich to pojazdy VW.

Współpraca: serwis ogłoszeń motoryzacyjnych www.moto-uslugi.com