Czy samochody "Made in China"

podbiją europejski rynek motoryzacyjny ?

Podobne pytania zadawaliśmy sobie gdy wpierw japońskie, a później koreańskie pojazdy zaczęły pojawiać się na naszych ulicach.
Do skuterów i elektroniki z państwa środka zdążyliśmy już przywyknąć.

Przyjdzie czas i na samochody...

SAMOCHODY z CHIN - tania motoryzacja czy koszmar przyszłości?


Sprzedaż GM w Chinach po raz pierwszy wyższa niż w USA


   Jak podaje Associated Press - General Motors sprzedał więcej samochodów i ciężarówek w Chinach w ubiegłym roku niż w USA, po raz pierwszy w liczącej 102 lata historii firmy. Jednak mimo ogromnego sukcesu GM w Chinach, koncernowi Toyota Motor udało się utrzymać na pozycji największego światowego producenta samochodów. Japońska firma odnotowała w ubiegłym roku globalną sprzedaż na poziomie 8,42 milona pojazdów. To o 30.000 więcej niż GM z 8,39 miliona aut.

GM oczekuje dalszego wzrostu sprzedaży. Zdaniem analityków z branży motoryzacyjnej może zdetronizować Toyotę już w tym roku. Toyota została liderem globalnej sprzedaży samochodów w 2008 roku, kończąc 76-letni okres dominacji GM i dzierży ten tytuł do dziś. Ze względu na żenujący ciąg wpadek związanych z bezpieczeństwem jej produktów i rosnącym w siłę GM, powrót dawnego lidera jest wysoce prawdopodobny. "General Motors staje się silny i to pewna oznaka jego odrodzenia" - wypowiedział się Yasuaki Iwamoto, analityk branży motoryzacyjnej z Okasan Securities Co w Tokio.

 

   Rzecznik GM Tom Henderson skomentował wypowiedź mówiąc, że firma nie koncentruje się na wyścigu z Toyotą. "Zdrowe finanse i zrównoważony biznes, jest korzystny dla naszych klientów, sprzedawców czy pracowników i ma pierwszeństwo przed rankingami. Naszą motywacją jest być najlepszą międzynarodową firmą, a liczby niech mówią same za siebie" - powiedział.
Globalna sprzedaż GM odnotowała zaledwie 12-procentowy wzrost w stosunku do 2009 roku, w którym zamknął fabryki i był zmuszony sięgnąć po pomoc rządu USA aby przeżyć.
Sprzedaż w USA, łącznie z pojazdami ciężarowymi, wzrosła o 6,3 procent. Jeszcze lepiej było w Chinach, gdzie sprzedano 2,35 miliona pojazdów, notując 29 procentowy wzrost. Na tym największym samochodowym rynku świata GM sprzedał o 136 tysięcy aut więcej Toyota, która zanotowała wynik 846.000 sprzedanych pojazdów.
GM osiągnął w ubiegłym roku dwucyfrowy skok sprzedaży na pięciu z dziesięciu największych rynków, w tym w Chinach. W Rosji odnotował 12,4 procent, a w Brazylii 10,4 procent wzrostu.

 
Żródło: Associated Press 26.01.2011