Czy samochody "Made in China"

podbiją europejski rynek motoryzacyjny ?

Podobne pytania zadawaliśmy sobie gdy wpierw japońskie, a później koreańskie pojazdy zaczęły pojawiać się na naszych ulicach.
Do skuterów i elektroniki z państwa środka zdążyliśmy już przywyknąć.

Przyjdzie czas i na samochody...

SAMOCHODY z CHIN - tania motoryzacja czy koszmar przyszłości?


Czy Chińczycy uratują Saaba?


   Po siedmiu tygodniach ciszy, linie montażowe w fabryce Saab Automobile w Trollhättan w zachodniej Szwecji mają wrócić do życia dzięki pomocy nowego chińskiego partner Pang Da. Fabryka, która została zatrzymana na prawie dwa miesiące, kiedy to szwedzki producent samochodów starały się radzić sobie z przedłużającym się kryzysem płynności finansowej, zostanie ponownie otwarta po wizycie chińskiej delegacji z Da Pang. Wstępnie Pang Da dokona transferu 30 milionów euro na zakup 1300 samochodów, pod warunkiem, że Saab przeznaczy je na ponowne uruchomienia produkcji. Pang Da to największy chiński sprzedawca samochodów z ponad 1100 salonami sprzedaży w całym kraju.

   Prezes Pang Da Qinghua, wraz prezesem z Saaba Victorem Mullerem, spotkali się z ministrem przemysłu Szwecji Maudem Olofssonem, aby omówić nowy układ między szwedzką firmą i chińskim dystrybutorem samochodów. Prezes Da Pang mówił o możliwościach jakie widzi dla Saaba po wprowadzeniu na rynek chiński. Olofsson zapytał o przyszłość produkcji Saaba w Szwecji, na co uzyskał odpowiedź, że nawet jeśli rozpocznie się produkcja Saaba w Chinach, produkcji w Szwecji będzie nadal utrzymana.

 

   Według pierwotnej umowy ramowej, Pang Da obejmie udziały w kapitale własnym Spykera w wysokości 65 mln euro, płacąc 4,19 euro za akcje, co stanowi 24 procent akcji Spykera. Pierwsze 30 mln euro wystarczy, aby produkcja ponownie ruszyła, ostateczne szczegóły porozumienia jeszcze nie są znane. Ponadto szwedzki urząd National Debt Office (Riksgälden) musi zatwierdzić ostateczną kwotę, za którą Pang Da nabędzie firmę na własność. Przedstawiciele obu firm spotkali się także z urzędnikami, ale ostateczne zatwierdzenie umowy może potrwać kilka tygodni. Z drugiej strony w i Chinach tak znacząca transakcja musi być zatwierdzona przez Narodową Komisję Rozwoju i Reform. I tu eksperci chińskiego rynku widzą poważny problem, obawiając się, że wniosek może zostać odrzucony przez chińskie władze. Według nich Pang da nie ma kwalifikacji do produkcji samochodów, ponieważ jej zakres działalności ogranicza się do importu, sprzedaży i serwisu samochodów, co może być przyczyną braku aprobaty rządu do założenia joint venture w Chinach, a obecnie rząd chiński jest bardzo ostrożny z powodu nadmiaru mocy produkcyjnych.
Holenderska firma Spyker Cars zakupiła Saaba od General Motors w 2010 r., ale nie uratowało to firmy od poważnych kłopotów finansowych. Produkcja była zatrzymana kilka razy w ostatnich miesiącach, głównie z powodu wstrzymania dostaw przez poddostawców, którym firma nie płaciła.

 
Żródło: Gasgoo, China Car Times 29.05.2011