Czy samochody "Made in China"

podbiją europejski rynek motoryzacyjny ?

Podobne pytania zadawaliśmy sobie gdy wpierw japońskie, a później koreańskie pojazdy zaczęły pojawiać się na naszych ulicach.
Do skuterów i elektroniki z państwa środka zdążyliśmy już przywyknąć.

Przyjdzie czas i na samochody...

SAMOCHODY z CHIN - tania motoryzacja czy koszmar przyszłości?


Pięć gwiazdek od Euro NCAP dla chińskiego Qoros 3


Qoros GQ3

   Sedan Qoros 3 jest pierwszym samochodem, spośród produkowanych przez chińskich producentów, który osiągnął maksymalny wynik w testach zderzeniowych Euro NCAP, otrzymując 5 gwiazdek. Tym samym firma Qoros, projektując samochód dedykowany na europejski rynek, przełamała opinię o fatalnym bezpieczeństwie chińskich aut.

Volker Steinwascher, wiceprezes firmy Qoros, z dumą stwierdził: „Bezpieczeństwo naszych pojazdów jest od początku jednym z naszych głównych celów rozwojowych. Tak więc, choć spodziewaliśmy się bardzo dobrych wyników w teście Euro NCAP, jesteśmy oczywiście bardzo zadowoleni z tego, jak samochód w nich wypadł. Zespół inżynierów Qoros zainwestowała niesamowitą ilość czasu i zaangażowania w rozwój jednego z najbezpieczniejszych pojazdów kiedykolwiek ocenianych przez Euro NCAP”.

W kategorii ochrony dorosłych pasażerów pierwszego rzędu siedzeń Qoros uzyskał wynik 95 proc. Również przy zderzeniu czołowym ochrona wszystkich części ciała pasażera została bardzo wysoko oceniona. W przypadku kierowcy jedynie trochę gorzej zabezpieczona jest klatka piersiowa. Ochronę dzieci oceniono na 87 proc. czyli więcej niż w przypadku Volvo V40, które zostało przez Euro NCAP nazwane najbezpieczniejszym samochodem na świecie. Pod względem ochrony pieszych Qoros 3 uzyskał 77 proc. z powodu ryzyka obrażeń o słupek A.

 

Nadwozie i struktura samochodu zostały zaprojektowane tak, aby zminimalizować narażenie pasażerów na ryzyko w przypadku kolizji, określając ścieżki obciążeń i tworząc odpowiedniej wielkości strefy zgniotu . Ogromna energia uderzenia podczas kolizji jest w znacznym stopniu rozpraszana, a integralność kabiny pasażerskiej zostaje zachowana.

Kompleksowy pakiet standardowego wyposażenia bezpieczeństwa zapewnia kierowcy i pasażerom , niezależnie od ich wielkości i położenia siedzenia, maksymalną ochroną przed urazami. Mamy tu przednie i boczne poduszki powietrzne, boczne poduszki kurtynowe dla głowy z przodu i z tyłu, trzypunktowe automatyczne pasy bezpieczeństwa na wszystkich siedzeniach oraz napinacze pasów dla przednich foteli. W przypadku uderzenia od tyłu, przednie zagłówki foteli są tak zaprojektowane, aby zmniejszyć ryzyko urazów kręgosłupa szyjnego. Pojazd wyposażono w aktywne system wspomagania bezpieczeństwa w ABS, ESC (Dynamic Stability Control / Electronic Stability Program), EBA (asystent hamowania).

Qoros GQ3
 

Qoros 3 jest pojazdem klasy kompakt o długości 4,6 m i szerokości 1,84 m. W Europie początkowo ma być napędzany silnikiem benzynowym o pojemności 1,6 l, osiągającym moc 126 KM i maksymalny moment obrotowy 155 Nm. Później do gamy silnikowej ma dołączyć jego doładowana wersja (156 KM i moment obrotowy 209 Nm) oraz dwie doładowane jednostki benzynowe z bezpośrednim wtryskiem paliwa: trzycylindrowa 1,2 l oraz czterocylindrową 1,6 l. Motory dostępne są z sześciobiegową przekładnią manualną lub opcjonalną, automatyczną skrzynią dwusprzęgłową o takiej samej ilości przełożeń.
Chińsko-izraelski producent jest na etapie tworzenia sieci dilerskiej w Europie. Obecnie w podstawowej konfiguracji Qoros 3 kosztuje prawie 21 tysięcy euro.


Foto: Euro NCAP 01.10.2013