Czy samochody "Made in China"

podbiją europejski rynek motoryzacyjny ?

Podobne pytania zadawaliśmy sobie gdy wpierw japońskie, a później koreańskie pojazdy zaczęły pojawiać się na naszych ulicach.
Do skuterów i elektroniki z państwa środka zdążyliśmy już przywyknąć.

Przyjdzie czas i na samochody...

SAMOCHODY z CHIN - tania motoryzacja czy koszmar przyszłości?


Zagraniczni producenci tworzą nowe marki na rynek Chin.


   Zagraniczna technologia oferuje chińskim kierowcom więcej komfortu, niższe zużycie paliwa i niższe koszty utrzymania w porównaniu do wyrobów lokalnych producentów. Z drugiej strony dla GM, Hondy czy Nissana, którzy tworzą marki skierowane specjalnie dla największego na świecie rynku samochodowego, oznacza wzrost sprzedaży w Chinach. Tańsze marki pomagają im konkurować cenowo z lokalnymi producentami nie tracąc przy tym prestiżu głównej marki, kierowanej do zamożniejszych regionów Chin. Jednym słowem konsumenci płacą niższą cenę za bardziej zaawansowane technologicznie produkty, a zagraniczni wytwórcy odnoszą korzyści ze wzrostu sprzedaży bez obniżenia wizerunku ich głównej marki.
Przy użyciu platform starszych model, wzbogaconych o kilka dodatkowych elementów, jak automatyczna skrzynia biegów, hamulce z ABS, klimatyzacja, można utrzymać ceny na relatywnie niskim poziomie 50.000 juanów (7.600 dolarów).

Rynek tanich samochodów w Chinach zdominowany jest przez krajowych producentów samochodów BYD, Geely i Chery.
Lokalni producenci sprzedają aż trzy czwarte samochodów w cenie poniżej magicznej granicy 50.000 juanów. Sprzedaż samochodów w Chinach wzrosła o ponad 32 procent w 2010, do prawie 18,1 milionów sztuk i ma wzrosnąć o następne 15 procent w obecnym roku, a dwie trzecie ich nabywców pochodzi z miast, gdzie średni roczny dochód wynosi mniej niż 5.000 dolarów.

 

   GM, największy zagraniczny producent samochodów w Chinach, rozpocznie sprzedaż czterodrzwiowego, kompaktowego sedana Baojun 630 już tej wiosny poprzez firmę join venture SAIC-GM-Wuling. Samochód będzie dostępny u ponad 100 dilerów. GM nie ogłosił jeszcze ostatecznej ceny Baojun, ale przypuszczalnie nie powinna mocno przekroczyć 7.000 dolarów. Baojun 630, pierwszy model nowej marki segmentu ekonomicznego, zbudowano na płycie podłogowej wykorzystywanej wcześniej w modelach Buick Excelle GT i Chevrolet Cruze.

 
Baojun 630 Baojun 630 Baojun 630 Baojun 630
 


   Również Volkswagen, drugi co do wielkości producent samochodów zagranicznych w Chinach wraz z lokalnymi partnerami SAIC Motor i FAW Group może utworzyć nową markę dla Chin, jak zapowiedział w styczniu dyrektor naczelny VW w Chinach, Karl-Thomas Neumann.

   Honda wraz z lokalnym partnerem Guangzhou Automobile Group stworzyła firmę Guangqi Honda i ma rozpocząć sprzedaż sedana Li Nian S1, którego premiera nastąpi w kwietniu na Guangzhou Motor Show. Cena nie została jeszcze ogłoszone. Model oparty jest na modelu Honda City poprzedniej generacji, którą Honda z powodzeniem sprzedaje na innych rynkach wschodzących, będzie miał oszczędne silniki benzynowe o pojemności 1,3 i 1,5 litra. Zdaniem producenta Li Nian ma zbliżyć chińskich klientów do marki Honda.

 
Li Nian S1 Li Nian S1 Li Nian S1
 


Chen Qi
   Nissan z lokalnym partnerem Dongfeng Motor Group twierdzą, że ich wspólna marka Chen Qi (Venucia), ma na celu zaspokoić popyt na tańsze modele.
Przy cenie pomiędzy 50.000 a 70.000 juanów, samochody będą oferowały poziom jakości i standardów technicznych marki Nissan.
Równolegle nadal będą produkowane w Chinach auta z logo Nissana.

 
Żródło: Bloomberg Businessweek, GM 11.03.2011