Czy samochody "Made in China"

podbiją europejski rynek motoryzacyjny ?

Podobne pytania zadawaliśmy sobie gdy wpierw japońskie, a później koreańskie pojazdy zaczęły pojawiać się na naszych ulicach.
Do skuterów i elektroniki z państwa środka zdążyliśmy już przywyknąć.

Przyjdzie czas i na samochody...

SAMOCHODY z CHIN - tania motoryzacja czy koszmar przyszłości?


Jak w Pekinie rejestruje się samochody.


   W Pekinie nie wystarczy już tylko mieć pieniądze, aby zostać posiadaczem własnych czterech kółek. Teraz trzeba mieć jeszcze sporo szczęścia. Miejska Komisja Transportu w Pekinie ogłosiła, że otrzymała 306.865 wniosków od osób prywatnych do drugiego miejskiego losowania rejestracyjnego, które odbędzie się w lutym. Poza nimi w puli jest jeszcze 7100 firm z 13.386 nadesłanymi wnioskami o przyznanie prawa rejestracji pojazdu.


   Pierwsza loteria rejestracyjna w Pekinie, która odbyła w styczniu, była transmitowana w telewizji i wyłoniła 17600 zwycięzców spośród 187.420 uczestników. Pozostałe prawie 170 000 uczestników automatycznie weźmie udział w lutowej loterii. Zgodnie z regulaminem loterii, w pierwszej urzędnicy weryfikują nadesłane dokumenty, a następnie przesyłają dalej listę wnioskodawców zakwalifikowanych do losowania. Sama loteria odbędzie w dniu się 26 lutego, wyłaniając ponownie otworzyć zaledwie 17.600 szczęśliwców mogących zarejestrować samochód osobowy oraz 4800 komercyjny.

 

Nie prościej przemeldować się do krewnych z prowincji i tam zarejestrować auto?

Pekin jest obecnie jednym z najbardziej zatłoczonych miast świata, z ponad 4,8 mln zarejestrowanych samochodów w mieście. Loteria rejestracyjna jest ostatecznym środkiem, który miasto było zmuszone podjąć w celu zwalczania tego problemu. W obecnym roku zostanie wydane zaledwie 240.000 kompletów tablic rejestracyjnych, co stanowi w przybliżeniu jedną trzecią liczby wydanych w 2010 roku.

   Co na to władze nie mniej zatłoczonej Warszawy? Może zamiast budowy nowych dróg i obwodnic, na które notorycznie brak środków finansowych, rozważyć sięgnięcie po chińskie wzorce? Bądź, co bądź w Warszawie jest zarejestrowana większość aut flotowych i użytkowanych w leasingu. Z pewnością należało by pomyśleć wtedy nad nowym wydziałem w Centralnym Biurze Antykorupcyjnym.

 
Żródło: Gasgoo.com 12.02.2011