Czy samochody "Made in China"

podbiją europejski rynek motoryzacyjny ?

Podobne pytania zadawaliśmy sobie gdy wpierw japońskie, a później koreańskie pojazdy zaczęły pojawiać się na naszych ulicach.
Do skuterów i elektroniki z państwa środka zdążyliśmy już przywyknąć.

Przyjdzie czas i na samochody...

SAMOCHODY z CHIN - tania motoryzacja czy koszmar przyszłości?


Japońscy producenci części samochodowych przenoszą

fabryki do Chin.


   Japońscy producenci części samochodowych, w obliczu trwającej w dalszym ciągu przerwy w produkcji, zapoczątkowanej trzęsieniem ziemi z 11 marca, mogą przenieść część fabryk do Chin – jak podają przedstawiciele chińskiego rządu.
Około 70 procent części samochodowych w Chinach jest dostarczane przez lokalnych producentów części i chińskie filie zagranicznych firm. Jednak niektóre części do produkcji silników i elementów elektronicznych pochodzą z Japonii.

   Japońskie firmy nie były do tej pory zainteresowane lokalizacją produkcji kluczowych komponentów w Chinach, ale trzęsienie ziemi może to zmienić. Wobec rosnących trudności w kolejnych miesiącach w dostarczaniu ich do montażu w Chinach, które są największym na świecie rynkiem samochodowym, a zarazem i producentem, nabiera to sensu. Zniszczenia, a także ograniczenia dostaw energii elektrycznej, spowodowały, że wiele japońskich zakładów musiało wstrzymać lub znacznie ograniczyć produkcję.

 
 
Żródło: Bloomberg News 25.03.2011