Czy samochody "Made in China"

podbiją europejski rynek motoryzacyjny ?

Podobne pytania zadawaliśmy sobie gdy wpierw japońskie, a później koreańskie pojazdy zaczęły pojawiać się na naszych ulicach.
Do skuterów i elektroniki z państwa środka zdążyliśmy już przywyknąć.

Przyjdzie czas i na samochody...

SAMOCHODY z CHIN - tania motoryzacja czy koszmar przyszłości?


Geely rozpocznie sprzedaż samochodów w Brazylii


Geely   Chińska grupa Zhejiang Geely Holding, ma rozpocząć sprzedaż samochodów produkowanych w Montevideo (Urugwaj) w Brazylii w sierpniu 2013 roku. Brazylijska prasa donosi o planowanych 20 salonach sprzedaży w południowej i południowo-wschodniej części kraju. Według gazety O Estado de Sao Paulo, za importem modeli LC i EC7 ma zająć się firma Gandini, należąca do biznesmena Jose Luiz Gandini, który reprezentuje także południowokoreańskiego producenta samochodów Kia Motors.

Porozumienie między firmami zostało podpisane w lipcu 2011 r., ale zostało zamrożone po zapowiedziach, że stawka podatku dla samochodów produkowanych poza Mercosur (Wspólny Rynek Południa - Argentyna, Brazylia, Urugwaj, Wenezuela oraz państwa stowarzyszone: Chile, Boliwia, Peru, Ekwador i Kolumbia) i Meksykiem została zwiększona o 30 punktów procentowych. "Z fabryki w Urugwaju, import się ekonomicznie opłacalne," stwierdził Gandini, również nie trzeba płacić wyższej stawki podatkowej i można skorzystać ze zwolnienia z podatku importowego stosowanego dla produktów wytwarzanych w bloku Mercosur.

 

Mimo to chińska grupa rozważa również budowę fabryki w Brazylii. Jej przedstawiciele odwiedzili niektóre prowincje, w tym Sao Paulo, Santa Catarina i Bahia.
Gandini powiedział również, że jego firma będzie pełniła funkcję dystrybutora i nie jest zainteresowany objęciem udziałów w przyszłej fabryce Geely Zhejiang w Brazylii, która ma wytwarzać 100.000 pojazdów rocznie i ma kosztować pomiędzy 400 mln a 500 mln USD.

Żródło: Macauhub 22.02.2013