Czy samochody "Made in China"

podbiją europejski rynek motoryzacyjny ?

Podobne pytania zadawaliśmy sobie gdy wpierw japońskie, a później koreańskie pojazdy zaczęły pojawiać się na naszych ulicach.
Do skuterów i elektroniki z państwa środka zdążyliśmy już przywyknąć.

Przyjdzie czas i na samochody...

SAMOCHODY z CHIN - tania motoryzacja czy koszmar przyszłości?


Pierwszy chiński samochód trafi do sprzedaży w Australii


   Uruchamianie sprzedaży nieznanych marek na niesłychanie zatłoczonym rynku motoryzacyjnym Australii jest ryzykownym przedsięwzięciem dla każdej firmy. Ale potentat motoryzacyjny z Perth John Hughes dobrze wie, że z chińska marka Geely ma już swoją renomę i może odnieść rynkowy sukces w Australii Po doświadczeniach związanych z wprowadzeniem na rynek marki Hyundai uważa, że i Geely ma duże szanse. Dodajmy, że przez kilka ostatnich lat Hughes piastuje tytuł najlepszego na świecie dilera samochodów Hyundai.

   Pierwszy model jest już w sprzedaży w John Hughes Geely w siedzibie grupy Victoria Park. Jest nim model MK z 1,5-litrowym, czterocylindrowym silnikiem o mocy 70 kW i manualną skrzynią biegów. Chiński sedan ma klimatyzację, dwa airbagi, zamek centralny, felgi aluminiowe, elektryczne szyby i pięcioletnią gwarancję. Sprzedawany jest za 11.990 dolarów. W połowie roku dołączy do niego model LC, miejski samochód z 1,3-litrowym silnikiem, znany na niektórych rynkach jako Geely Panda.

 

Stylowy i większy EC7, zwany również Emgrand, pojawi się pod koniec roku. Będzie miał 1,8-litrowy silnik benzynowy i bezstopniową skrzynia biegów.

   Mimo względnej młodości, Geely jest znaczącą firmą na rynku motoryzacyjnym. Rozpoczęła produkcję samochodów w 1998 roku, a obecnie jest właścicielem marki Volvo, jednej z największych na świecie marek samochodów klasy premium, które wkrótce będą również produkowane w Chinach. Oprócz krajowych fabryk, Geely posiada zakłady montażowe w Rosji, Ukrainie i Malezji oraz eksportuje samochody na wiele rynków zagranicznych, w tym do Nowej Zelandii, RPA, Turcji i niektórych krajów Ameryki Południowej.

 
Żródło: Rouse Hill Times 12.02.2011