Czy samochody "Made in China"

podbiją europejski rynek motoryzacyjny ?

Podobne pytania zadawaliśmy sobie gdy wpierw japońskie, a później koreańskie pojazdy zaczęły pojawiać się na naszych ulicach.
Do skuterów i elektroniki z państwa środka zdążyliśmy już przywyknąć.

Przyjdzie czas i na samochody...

SAMOCHODY z CHIN - tania motoryzacja czy koszmar przyszłości?


Amerykańska wersja Fiata 500 będzie sprzedawana w Chinach.


   Podczas Detroit Auto Show Sergio Marchionne - CEO grupy Fiat i Chrysler zdradził reporterom, że zdolności produkcyjne meksykańskiej fabryki w Toluca wynoszą 120.000 pojazdów rocznie i że planuje się sprzedawać połowę jej produkcji w Ameryce Północnej, a resztę eksportować do Chin i Brazylii. Produkcja Fiata 500 w nowej fabryce rozpoczyna się już w tym miesiącu. Włoski producent samochodów ma nadzieję, że Fiat 500 znacząco podniesie sprzedaż marki w Chinach. Pojazd będzie sprzedawany w drugiej połowie roku przez join venture Fiata z Guangzhou Automobile Group.

   Model produkowany w Meksyku będzie dostępny na rynku USA już od 15 500 dolarów. Fiat przeprojektował pięćsetkę tak, aby spełniła nie tylko wymagania stawiane autom wprowadzanym do sprzedaży na tamtejszy rynek ale i zadowolił gusta amerykańskich kierowców.
W celu zwiększenia wytrzymałości, przeprojektowano strukturę karoserii. Przeprojektowane zawieszenie uwzględnia realia rynku w USA tak, aby zachować zwrotność Fiata 500 i jednocześnie zapewnić komfort i ciszę w kabinie, zwłaszcza podczas długich podróży autostradą.

 

Wprowadzono nowy system ABS z przeprojektowanymi przednimi zaciskami. Zwiększono pojemność zbiornika paliwa do 10,5 galonu. Ulepszono system klimatyzacji, dostosowując go nawet do ekstremalnych warunków panujących w Ameryce Północnej. Przeprojektowano siedzenie kierowcy i pasażera, w zakresie podłokietników i zagłówków tak, aby zwiększyć komfort podczas jazdy, zwłaszcza na długich dystansach. Zmiany objęły także wspomaganie układu kierowniczego w celu zoptymalizowania i zwiększenia stabilności podczas jazdy na autostradzie (szczególnie w przypadku bocznych powiewów wiatru).
Fiat 500 posiada czterocylindrowy silnik w układzie rzędowym o pojemności 1, 4 l., wyposażony w innowacyjną technologię MultiAir, która gwarantuje doskonałe parametry w zakresie mocy i zużycia paliwa. W porównaniu z innymi silnikami pozbawionymi tego systemu, technologia MultiAir aż o 10% zmniejsza zużycie paliwa i poziom emisji CO2, zwiększając jednocześnie o 10% moc. Silnik jest idealnie dopasowany do lekkiego Fiata 500 i osiąga moc 101 KM (75 KW) przy 6500 obr./min. oraz maksymalny moment obrotowy 133 Nm. przy 4000 obr./min.
Silnik połączony jest z jedną z dwóch skrzyń biegów. Nowa automatyczna sześciobiegowa skrzynia biegów zapewnia płynną zmianę biegów i duże oszczędności paliwa. Wyposażona w funkcję Auto Stiuk pozwala również na ręczną zmianę biegów. Po wybraniu trybu Sport, za pomocą przycisku na desce rozdzielczej, program zmiany biegów oraz siła wspomagania układu kierowniczego zostają dostosowane automatycznie do bardziej sportowej jazdy. Manualna, pięciobiegowa wyposażona jest w nowe, dostępne tylko na rynku USA, przełożenia przekładni, zapewniające mniejsze zużycie paliwa i lepsze przyśpieszenie.
W Stanach Zjednoczonych nowy Fiat 500 dostępny jest w trzech wersjach wyposażenia: Pop, Sport i Lounge.

 
Żródło: Fiat, gasgoo.com 21.01.2011