Czy samochody "Made in China"

podbiją europejski rynek motoryzacyjny ?

Podobne pytania zadawaliśmy sobie gdy wpierw japońskie, a później koreańskie pojazdy zaczęły pojawiać się na naszych ulicach.
Do skuterów i elektroniki z państwa środka zdążyliśmy już przywyknąć.

Przyjdzie czas i na samochody...

SAMOCHODY z CHIN - tania motoryzacja czy koszmar przyszłości?


Decyzja Volvo o produkcji w południowo-zachodnich Chinach


   Szwedzki producent samochodów Volvo, należący do Zhejiang Geely Holding Group, podjął ostateczną decyzję o produkcji samochodów Volvo w południowo-zachodnich Chinach. Geely przejęło Volvo od Forda w sierpniu 2010 roku, co było największą zagraniczną transakcją w historii chińskiego przemysłu motoryzacyjnego. Od tego czasu wiele chińskich miast ostro konkurowało ze sobą, walcząc o lokalizację fabryki samochodów Volvo w Chinach, widząć w niej bodziec dla rozwoju lokalnej gospodarki. Ostatecznie zdecydowano się na produkcję samochodów Volvo w Chengdu.

Geely już posiada własne fabryki samochodów w Longquan - strefie rozwoju gospodarczego na obrzeżach Chengdu.
Ekspansja w Chinach, największym na świecie rynku motoryzacyjnym, ma być kluczem do osiągnięcia celu Volvo, zakładającego podwojenie sprzedaży do 800.000 sztuk w ciągu najbliższych 10 lat.
Geely zapowiadało w ubiegłym roku podczas podpisywania umowy, że Volvo może potrzebować aż trzech samochodów fabryk w Chinach o łącznej rocznej produkcji 300.000 pojazdów.

 
Reuters 19.02.2011