Czy samochody "Made in China"

podbiją europejski rynek motoryzacyjny ?

Podobne pytania zadawaliśmy sobie gdy wpierw japońskie, a później koreańskie pojazdy zaczęły pojawiać się na naszych ulicach.
Do skuterów i elektroniki z państwa środka zdążyliśmy już przywyknąć.

Przyjdzie czas i na samochody...

SAMOCHODY z CHIN - tania motoryzacja czy koszmar przyszłości?


Geely rozważa budowę zakładu montażu w Rosji


    Geely, chiński producent samochodów i właściciel marki Volvo, rozważa budowę swojego pierwszego zakładu montażu pojazdów w Rosji w celu zwiększenia sprzedaży i stania się bardziej konkurencyjnym na tym rynku. Geely zamierza produkować w Rosji kompaktowy sedan MK, sprzedawany w Chinach pod nazwą King Kong oraz średniej wielkości sedan FC, znany również jako Vision. Zhang Lin, dyrektor generalny Geely International Corporation, w wywiadzie dla rosyjskiej gazety Slon, zapowiedział, że budowa własnego zakładu pozwoli Geely przejścia od obecnego systemu montażu pojazdów SKD do lokalnej produkcji samochodów i ich komponentów.

Zdolności produkcyjne nowego zakładu nie zostały ujawnione, ale rosyjscy analitycy oszacowali początkową produkcję na 30.000 do 35.000 samochodów rocznie. Geely MK obecnie jest montowane z gotowych zestawów na podstawie licencji przez Derways w Inguszetii. Według Zhanga, jest to niewygodne z powodu lokalizacji i dostępność siły roboczej. Ponadto obiekt jest położony z dala od głównych rynkach Rosji. Oprócz nowego zakładu montażu, Geely planuje zorganizowanie w Rosji własnej produkcji komponentów poprzez utworzenie specjalnego parku

 

przemysłowego, w którym planuje zlokalizować chińskich producentów części samochodowych.
Geely chce sprzedawać w Rosji samochody w ilości 10.000-15.000 w 2011 r., mimo że w ubiegłym roku sprzedaż wyniosła zaledwie 1944 samochodów, z którą uplasowało się za swoimi chińskimi konkurentami to jest Chery, Great Wall i Lifan.

 
Żródło: Inside Line (Moskwa) 30.01.2011