Czy samochody "Made in China"

podbiją europejski rynek motoryzacyjny ?

Podobne pytania zadawaliśmy sobie gdy wpierw japońskie, a później koreańskie pojazdy zaczęły pojawiać się na naszych ulicach.
Do skuterów i elektroniki z państwa środka zdążyliśmy już przywyknąć.

Przyjdzie czas i na samochody...

SAMOCHODY z CHIN - tania motoryzacja czy koszmar przyszłości?


Elektryczne autobusy BYD w Danii


BYD K9
 

   Według informacji prasowej podanej przez największego operatora transportu publicznego w Danii Movia i Ministerstwo Spraw Zagranicznych Danii, chiński producent pojazdów elektrycznych BYD Automobile Co Ltd wprowadzi na próbę swój w pełni elektryczny autobus na ulice duńskiej stolicy Kopenhagi. Zaprojektowane i wyprodukowane przez BYD, wiodącego chińskiego producenta pojazdów elektrycznych i akumulatorów, autobus K9 ma zmniejszyć emisję dwutlenku węgla o 55 procent w porównaniu z tradycyjnymi autobusami. Dwa autobusy K9, we współpracy z Movia, początkowo zostaną wprowadzone na zwykłe trasy pasażerskie w okolicach Kopenhagi w drugiej połowy 2012 r.

   K9 jest już znany w Chinach, gdzie BYD otrzymał na niego wiele zamówień, ale po raz pierwszy będzie testowany za granicą. BYD i Movia zostały skontaktowane ze sobą za pośrednictwem duńskiej inicjatywy rządowej mającej na celu poprawę wizerunku Danii jako dbającej o rozwój zielonych technologii. W lutym Dania przedstawiła ambitną strategię czystej energii, która zakłada, że stanie się krajem wolnym od paliw kopalnych do 2050 roku. Zachętą do inwestycji w transport elektryczny ma być zniesienie podatków rejestracyjnych od samochodów elektrycznych.

 

   Energooszczędnych K9 12 metrów długości i 2,5 metra szerokości, posiada akumulator, który można naładować w ciągu czterech do sześciu godzin i może przejechać 250 kilometrów na jednym ładowaniu.
Movia przetestuje K9, czy może on zastąpić istniejącą, napędzaną silnikiem diesla, flotę, a tym samym przyczynić się do zmniejszenia zanieczyszczenia i poprawy jakości powietrza. W ramach dwuletniego programu pilotażowego, odbędzie się test autobus w zakresie stabilności działania, pracy baterii, kosztów eksploatacji i satysfakcji użytkownika.
Spółka już używa małe autobusy elektryczne na niektórych trasach Kopenhaga, ale K9 może stać się pierwszym pełno wymiarowym elektryczny autobusem na zwykłych trasach pasażerskich Europy.

 
Żródło: BYD, International China Radio 14.03.2011