Czy samochody "Made in China"

podbiją europejski rynek motoryzacyjny ?

Podobne pytania zadawaliśmy sobie gdy wpierw japońskie, a później koreańskie pojazdy zaczęły pojawiać się na naszych ulicach.
Do skuterów i elektroniki z państwa środka zdążyliśmy już przywyknąć.

Przyjdzie czas i na samochody...

SAMOCHODY z CHIN - tania motoryzacja czy koszmar przyszłości?


Boom na samochody luksusowe w Chinach.


   W minionym 2010 roku na chińskim rynku motoryzacyjnym głównymi graczami byli producenci samochodów luksusowych. Lepiej postrzegani niż producenci samochodów klasy ekonomicznej, zwiększyli zdolności produkcyjne, wprowadzili do lokalnej produkcji nowe modele samochodów, a w rezultacie skokowo zwiększyli wolumen sprzedaży w Chinach.

   W dobie recesji gospodarczej trudno znaleźć producenta samochodów, który nie wiąże swojej przyszłości czy nawet przetrwania z rynkiem, który notuje tak wielki przyrost sprzedaży nowych pojazdów. Stało się faktem, że Chiny zdeklasowały obecnego lidera w sprzedaży aut luksusowych - USA.
Dobrą i oczekiwaną wiadomością było zniesienie z początkiem 2011 roku dotowania przez rząd zakupu aut małolitrażowych przez osoby z terenów wiejskich. Dotacje wprowadzone w marcu 2009 roku preferowały przestarzałe auta rodzimej produkcji i miały być receptą na recesję.

 

   Poza tym ruchem podniesiono również podatek przy sprzedaży aut z silnikiem o pojemności do 1,6 litra z 7,5 do 10%. Polityka pro sprzedażowa dała zaskakujące rezultaty - skokowy wzrost sprzedaży i wywindowały Chiny do roli największego rynku motoryzacyjnego świata, którego wielkość szacuje się na 20 milionów sztuk nowych pojazdów w 2011 roku. Mimo to rząd planuje dalej dotować jego rozwój promując oszczędność paliwa i pojazdy ekologiczne.
BMW China Automotive Trading Ltd. zanotowała sprzedaży 152.866 pojazdów w okresie od stycznia do listopada 2010 r. - wzrost ponad 90% w stosunku do roku poprzedniego.
Nissan Motor Co, Ltd. Osiągnął jeszcze bardziej zdumiewający wynik. Auta jego luksusowej marki Infiniti sprzedały się w ilości ponad 10.000 pojazdów - przyrost ponad 100%.
Mercedes-Benz sprzedał 129.500 pojazdów w okresie od stycznia do listopada - 119%.

 
Żródło: Bloomberg, TradingMarkets 01.01.2011