Czy samochody "Made in China"

podbiją europejski rynek motoryzacyjny ?

Podobne pytania zadawaliśmy sobie gdy wpierw japońskie, a później koreańskie pojazdy zaczęły pojawiać się na naszych ulicach.
Do skuterów i elektroniki z państwa środka zdążyliśmy już przywyknąć.

Przyjdzie czas i na samochody...

SAMOCHODY z CHIN - tania motoryzacja czy koszmar przyszłości?


Chiny zaprzeczają udziałowi w skandalu szpiegowskim

w Renault.


   W odpowiedzi na francuskie zarzuty, że rząd chiński jest głównym graczem w aferze szpiegowskiej w Renault, Hong Lei, rzecznik chińskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych zaprzecza uznając je za bezpodstawne i nieodpowiedzialne. Podczas konferencji prasowej 11 stycznia Hong Lei powiedział, że rząd chiński zbadał sprawę i że nie zaakceptuje żadnych zarzutów, jakoby był w nią zaangażowany. Dzień wcześniej przedstawiciele Renault Chiny odpowiadając na pytania dziennikarzy stwierdzili, że nie ma obecnie dowodów świadczących o udziale Chin w aferze. Francuski rząd jeszcze nie skomentował tych pogłosek.

   W ubiegłym tygodniu zarząd Renault zdymisjonował trzech menedżerów wysokiego szczebala ze względu na ich udział w sprzedaży tajemnic firmy. Kilka dni później sprawą zainteresowały się francuskie służby wewnętrzne.
Również francuski wywiad, z powodu, że 15% akcji Renault należy do państwa , bada chiński wątek w sprawie.
Gazeta Le Figaro, na podstawie dobrze poinformowanych źródeł podała, że skradzione tajemnice mogły znaleźć  "chińskich nabywców".

 

   Pomimo pojawiających się w mediach zarzutów pod adresem Chin w związku ze skandalem szpiegowskim, rząd francuski pozostaje ostrożny. W konferencji prasowej rzecznik francuskiego rządu Francois Baroin powiedział: "Nie ma obecnie oficjalnego oskarżenia przez Francję i francuski rządu wobec jakiegokolwiek państwa. Toczy się postępowanie". Stwierdził, że Renault podobnie jak inni producenci jest ofiarą wojny prowadzonej przez wywiad gospodarczy. To nie pierwszy przypadek szpiegostwa przemysłu we Francji w ostatnich latach. W ciągu ostatnich pięciu lat Francja padła ofiarą tysięcy przypadków szpiegostwa przemysłowego w różnych branżach. Liczba krajów zaangażowanych w kradzież tajemnic również wzrosła, i Francja rozważa opracowanie prawodawstwa w zakresie ochrony tajemnic przemysłowych.
Według doniesień, wyciek informacji związany jest z akumulatorami i silnikiem pojazdu elektrycznego projektu Renault we współpracy z Nissanem. Na domiar złego producenci nie mają jeszcze wyłącznego prawa do technologii produkcji akumulatorów. Renault zainwestował w projekt około 4 miliardy euro i planuje wypuszczenie czterech alternatywnie zasilanych pojazdów w ciągu najbliższych dwóch lat.
Producent oświadczył, że mimo informacji na temat kosztów projektu i przecieku, trzon technologii, w tym 200 wyłącznych patentów, wciąż pozostaje tajemnicą. Renault nie planuje wstrzymania produkcji pojazdów elektrycznych.

 
Żródło: Gasgoo.com 12.01.2011