Podobne pytania zadawaliśmy sobie gdy wpierw japońskie, a później koreańskie pojazdy zaczęły pojawiać się na naszych ulicach.
Do skuterów i elektroniki z państwa środka zdążyliśmy już przywyknąć.
Chiński producent BYD przedstawił na tegorocznym salonie samochodowym w Genewie dwa nowe samochody elektryczne mające pojawić się na rynkach europejskich: e6-eco i SUV S6DM. To już drugi, po salonie samochodowym w Detroit prezentacja modeli firmy, która ma wielkie plany związane z autami elektrycznymi i hybrydowymi. Pięciomiejscowy crossover e6-Eco, wyposażony w akumulatory pozwalające mu ma przejechanie 300 km w ruchu miejskim i wymaga tylko 40 minut ładowania.
Jak donosi chińska prasa, Chery Automobiles zamierza wspólnie z Subaru zainwestować 365,7 miliona jenów, aby wybudować nową fabrykę samochodów w mieście Dalian. Wiadomość podchwycona przez japońskie gazety, spowodowanych rekordowy wzrost cen akcji firmy Fuji Heavy Industries, do której należy Subaru do poziomu 658 jenów (8.037 dolara). Zgodnie z podanymi informacjami, fabryka w Dalian ma w pierwszej fazie produkować 50.000 pojazdów rocznie.
New Technology Company, spółka joint venture z udziałami po 50 procent pomiędzy międzynarodowym gigantem motoryzacyjnym Daimler AG (właściciel marki Mercedes) i chińskim producentem samochodów BYD, uzyskała oficjalne zezwolenie na prowadzenie działalności w mieście Shenzhen, bezpośrednio graniczącym z Hongkongiem, leżącym w prowincji Guangdong. Nowa firma ma zająć się przygotowaniem nowego pojazdu elektrycznego, którego debiut przewidziano na rok 2013. Nowa marka będzie wspólną własnością Daimlera i BYD. Wspólna inwestycja na celu połączenie sił i doświadczeń obu firm w dotychczasowej produkcji aut elektrycznych i zaowocować nowymi pojazdami tworzonymi początkowo na potrzeby chińskiego rynku.
Etykiety z napisem "Made in China" są od dawna znane Amerykanom. Ale samochód wystawiony do sprzedaży w Stanach Zjednoczonych opisany tymi słowami, biorąc pod uwagę, co to może zapowiadać dla amerykańskiej gospodarki, mógłby spowodować znacznie większy wstrząs niż odkrycie, że nasz najnowszy cyfrowy gadżet został wyprodukowany w kraju największego na świecie eksportera. Jeśli firma BYD Auto usunie przeszkody prawne, jej hybryda F3DM stanie się pierwszym samochodem chińskiej produkcji w amerykańskich salonach sprzedaży, a według zapowiedzi producenta może to już nastąpić na wiosnę tego roku.
Chery Automobile 28 lutego 2011 roku ogłosiło , że planuje sprzedać 5000 samochodów w Australii tego roku. Pierwsza partie aut już dopłynęła, a plany zakładają podwojenie liczby australijskich salonów sprzedaży w ciągu najbliższych dwóch lat. Chery, największy niezależny chiński producent samochodów, oświadczył, że rozpocznie sprzedaż w Australii od modeli A1 i T11 (Tiggo), do których w czerwcu dołączy model A3.
SUV Haval produkcji Great Wall Motor, najlepiej sprzedającej się marki SUV w ubiegłym roku, zanotował rekordową sprzedaż 160.000 aut w styczniu tego roku. Wynik umacnia pozycję Great Wall jako producenta najlepiej sprzedających się SUV od ośmiu lat i stanowi 53% wzrost sprzedaży w stosunku do stycznia ubiegłego roku. Dynamika sprzedaży modelu Haval w ubiegłym roku była najwyższa wśród pojazdów segmentu SUV. Great Wall ma nadzieję utrzymać tę tendencję i w 2011 roku, dążąc do powiększenia udziału w rynku tak, by utrzymać swoją pozycję jako wiodącego sprzedawcy w klasie SUV przez dziewięć lat z rzędu.
Według wypowiedzi rzecznika firmy, Chery zamierza wejść na rynek rosyjski poprzez Ukrainę. Wykorzystując fakt, że Ukraina należy do WNP (Wspólnota Niepodległych Państw), skorzysta z umowy o wolnym handlu, która pozwala na wolny od podatku wywóz towarów z Ukrainy do Rosji. Chery rozpocznie eksportując kompletne zestawy montażowe na Ukrainę. Producent ma nadzieję, że wykorzystania tej drogi to początek większych i bardziej dochodowych operacji na rynku rosyjskim.
Patrząc z przodu na BYD S8 - pierwszy chiński kabriolet z metalowym dachem czyli auto segmentu CC (cabrio-coupe) można by pomyśleć, że to Mercedes SLK po tunningu w wiejskiej szopie. Jednak oglądając auto z innej perspektywy mamy już więcej wątpliwości. Mylą trochę boczne wloty powietrza, bo silnik znajduje się z przodu, a osiągi auta nie są tak imponujące by była potrzeba dodatkowego chłodzenia tylnych hamulców czy stosowania specjalnych dyfuzorów. Po chwili nie mamy już żadnych wątpliwości, przecież to Renault Megane CC. Czym się tu dziwić. Przecież każdy pojazd marki BYD jest do czegoś podobny.
Sekretarz Great Wall Motor Company Xu Hui ogłosił , że nic mu nie wiadomo na temat planów łączących się z współpracą jego firmy i należących do Tata Motors marek Jaguar i Land Rover. Zaprzeczył również pogłoskom o odwiedzeniu fabryki Great Wall Motor przez kierownictwo brytyjskiej firmy. Zaprzeczył intensywnym krajowym i zagranicznym spekulacjom medialnym na temat proponowanego partnerstwa między GWM, a Jaguarem i Land Rover.
Chiński oddział Skody ogłosił, że przy ogólnoświatowej sprzedaży w styczniu 2011r. wynoszącej 684 tysięcy pojazdów, ponad 20.000 zostało sprzedane w Chinach. To nowy rekord czeskiego producenta samochodów. Według opublikowanego raportu, popyt na Skodę Superb i Skodę Fabia wzrósł odpowiednio o 80,3% i 30,9% w stosunku do stycznia 2010 roku.