Podobne pytania zadawaliśmy sobie gdy wpierw japońskie, a później koreańskie pojazdy zaczęły pojawiać się na naszych ulicach.
Do skuterów i elektroniki z państwa środka zdążyliśmy już przywyknąć.
Chiny zamierzają wprowadzać na drogi ponad milion pojazdów z napędem elektrycznym każdego roku do 2015. Według informacji prasowych nowe plany dla przemysłu motoryzacyjnego "nowej energii" dotyczące pojazdów elektrycznych i hybrydowych będą priorytetem dla przemysłu krajowego. Długoterminowym celem dla Chin jest 100 milionów nowych samochodów osobowych i autobusów do 2020 roku.
Mimo zapewnień, rozpoczęcia stałego wzrostu w oparciu o zdrowy zdrowe zasady w nowym roku, chiński producent samochodów BYD nie jest w stanie porzucić agresywnej strategii sprzedaży i obniża ceny pięciu najlepiej sprzedających się pojazdów. Producent twierdzi, że jego działania są wyłącznie odpowiedzią na rosnącą presję rynku, a poprzez zmniejszenie kosztów własnych zamierza nie tylko rozszerzyć udział w rynku, ale również uzyskać lepszą opinię wśród klientów. Decyzja BYD o obniżeniu cen postrzegany jest przez wielu jako początek nowej wojny cenowej.
Szwedzki producent samochodów Volvo, należący do Zhejiang Geely Holding Group, podjął ostateczną decyzję o produkcji samochodów Volvo w południowo-zachodnich Chinach. Geely przejęło Volvo od Forda w sierpniu 2010 roku, co było największą zagraniczną transakcją w historii chińskiego przemysłu motoryzacyjnego. Od tego czasu wiele chińskich miast ostro konkurowało ze sobą, walcząc o lokalizację fabryki samochodów Volvo w Chinach, widząć w niej bodziec dla rozwoju lokalnej gospodarki. Ostatecznie zdecydowano się na produkcję samochodów Volvo w Chengdu.
Zarząd Great Wall Motor potwierdził wizytę kierownictwa brytyjskiego producenta samochodów Land Rover w ich fabryce. Jednak, pytany o możliwości współpracy między brytyjską i chińską marką oświadczył, że istnieje jeszcze wiele różnice między firmami i że Great Wall Motor nie podjął jeszcze decyzji co do zasad partnerstwa.
Chiny, największy na świecie rynek motoryzacyjny, będą miały własną wersję niezwykle udanego motoryzacjnego serialu BBC Top Gear. Cao Yunjin, pekiński komik i prezenter telewizyjny, oznajmił w wywiadzie dla Global Times, że on i dwóch innych mężczyzn wystąpią w lokalnej edycji nagradzanego programu, zachowując jego oryginalny błazeński styl. "Chłopcy szaleją samochodami w serialu, wpychają Maserati na szczyt trzypiętrowego budynku i rozbijają go. Będziemy robić wiele zabawnych rzeczy." - mówił Cao.
W dobie rosnącego zainteresowania na chińskim rynku motoryzacyjnym pojazdami elektrycznymi, które ze względu na ekologię oraz dopłaty rządowe do ich zakupu wydają się idealny rozwiązaniem dla zatłoczonych aglomeracji, wielu producentów prowadzi prace badawcze nad tego typu pojazdami. Pod koniec ubiegłego roku również i Chana zaprezentowała w Pekinie swoją koncepcję dla pojazdów miejskich, nazwaną Green-i.
Uruchamianie sprzedaży nieznanych marek na niesłychanie zatłoczonym rynku motoryzacyjnym Australii jest ryzykownym przedsięwzięciem dla każdej firmy. Ale potentat motoryzacyjny z Perth John Hughes dobrze wie, że z chińska marka Geely ma już swoją renomę i może odnieść rynkowy sukces w Australii Po doświadczeniach związanych z wprowadzeniem na rynek marki Hyundai uważa, że i Geely ma duże szanse. Dodajmy, że przez kilka ostatnich lat Hughes piastuje tytuł najlepszego na świecie dilera samochodów Hyundai.
W Pekinie nie wystarczy już tylko mieć pieniądze, aby zostać posiadaczem własnych czterech kółek. Teraz trzeba mieć jeszcze sporo szczęścia. Miejska Komisja Transportu w Pekinie ogłosiła, że otrzymała 306.865 wniosków od osób prywatnych do drugiego miejskiego losowania rejestracyjnego, które odbędzie się w lutym. Poza nimi w puli jest jeszcze 7100 firm z 13.386 nadesłanymi wnioskami o przyznanie prawa rejestracji pojazdu.
Zanim producent MINI ogłosił zamiar wyposażenia kultowego Mini w drzwi ułatwiające zajmowanie tylnej kanapy chiński producent pojazdów, kojarzony wcześniej bardziej z motocyklami i skuterami niż samochodami, czerpiąc inspirację z niemiecko - brytyjskiego pierwowzoru wypuścił na rynek jego pięciodrzwiowy klon. Podobieństwo do oryginału kończy się niestety na wyglądzie zewnętrznym. Jeżeli kształt karoserii może się podobać, to we wnętrzu czar pryska. Niby wszystko jest na swoim miejscu, ergonomia w najlepszym porządku, ale wieje nudą i prostotą rodem z aut japońskich czy koreańskich poprzedniej epoki.
Geely, chiński producent samochodów i właściciel marki Volvo, rozważa budowę swojego pierwszego zakładu montażu pojazdów w Rosji w celu zwiększenia sprzedaży i stania się bardziej konkurencyjnym na tym rynku. Geely zamierza produkować w Rosji kompaktowy sedan MK, sprzedawany w Chinach pod nazwą King Kong oraz średniej wielkości sedan FC, znany również jako Vision. Zhang Lin, dyrektor generalny Geely International Corporation, w wywiadzie dla rosyjskiej gazety Slon, zapowiedział, że budowa własnego zakładu pozwoli Geely przejścia od obecnego systemu montażu pojazdów SKD do lokalnej produkcji samochodów i ich komponentów.