Podobne pytania zadawaliśmy sobie gdy wpierw japońskie, a później koreańskie pojazdy zaczęły pojawiać się na naszych ulicach.
Do skuterów i elektroniki z państwa środka zdążyliśmy już przywyknąć.
Jak podaje Associated Press - General Motors sprzedał więcej samochodów i ciężarówek w Chinach w ubiegłym roku niż w USA, po raz pierwszy w liczącej 102 lata historii firmy. Jednak mimo ogromnego sukcesu GM w Chinach, koncernowi Toyota Motor udało się utrzymać na pozycji największego światowego producenta samochodów. Japońska firma odnotowała w ubiegłym roku globalną sprzedaż na poziomie 8,42 milona pojazdów. To o 30.000 więcej niż GM z 8,39 miliona aut.
Chiński producent BYD nie przestaje nas zaskakiwać. Dopiero co zaprezentował elektryczny autobus miejski K9 i elektryczny crossover E6 S, a teraz na w Detroit pokazał własną wizję hybrydowego auta SUV klasy wyższej, wkraczając na rynek okupowany do tej pory przez Lexusa RX. W odróżnieniu od oryginału może w trybie elektrycznym przejechać aż 60 km.
Doskonałe wyniki sprzedaży na rynku wewnętrznym nie osłabiły apatytu czołowych chińskich producentów samochodów na rynek europejski. Problemy z jakością i bezpieczeństwem ich produktów jedynie opóźniły ekspansję o kilka lat. Niestety eksport do Europy, z powodu opłat celnych czy kosztów transportu, nie jest dobrym rozwiązaniem - cena aut nie jest konkurencyjna. Pozostało wybudować fabryki w Europie.
Podczas Detroit Auto Show Sergio Marchionne - CEO grupy Fiat i Chrysler zdradził reporterom, że zdolności produkcyjne meksykańskiej fabryki w Toluca wynoszą 120.000 pojazdów rocznie i że planuje się sprzedawać połowę jej produkcji w Ameryce Północnej, a resztę eksportować do Chin i Brazylii. Produkcja Fiata 500 w nowej fabryce rozpoczyna się już w tym miesiącu. Włoski producent samochodów ma nadzieję, że Fiat 500 znacząco podniesie sprzedaż marki w Chinach. Pojazd będzie sprzedawany w drugiej połowie roku przez join venture Fiata z Guangzhou Automobile Group.
Na Detroit Auto Show BYD - chiński producent zaprezentował nowe wcielenie modelu E6. Poza zmodernizowanym wnętrzem E6 2012 S otrzymał mocniejszy silnik - 160 kW, ponad dwukrotnie mocniejszy niż oferowany na rodzimym rynku 75 kW motor. Pięciomiejscowy crossover ma trafić do sprzedaży w USA pod koniec tego roku. Oferowany za 35.000 dolarów, zaledwie 2.220 dolarów więcej kompaktowy elektryczny hatchback Nissan Leaf, a znacznie mniej niż kosztujący aż 41.000 dolarów Chevrolet Volt. Co bardziej istotne, BYD e6 S ma zasięg około 300 km . To dwa razy tyle, co Nissan z akumulatorów o pojemności 2,5 razy większej. BYD nadzieję zostać pierwszym chińskim producentem samochodów sprzedającym swoje pojazdy na trudnym i konkurencyjnym rynku amerykańskim. Pojazdy testowe już jeżdżą w Los Angeles.
Kilka lat temu trwało poszukiwanie miejsca, gdzie miały być produkowane bliźniacze Toyota Aygo, Peugeot 107 i Citroen C1. Mieliśmy nadzieję, że będą montowane w Polsce, ale przegraliśmy z naszymi południowymi sąsiadami. Chińczycy nie startowali do przetargu, sami sobie wybudowali niemal identyczny pojazd. Poza detalami deski rozdzielczej i konsoli, czy przednimi reflektorami, większych różnic trudno się dopatrzyć.
W odpowiedzi na francuskie zarzuty, że rząd chiński jest głównym graczem w aferze szpiegowskiej w Renault, Hong Lei, rzecznik chińskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych zaprzecza uznając je za bezpodstawne i nieodpowiedzialne. Podczas konferencji prasowej 11 stycznia Hong Lei powiedział, że rząd chiński zbadał sprawę i że nie zaakceptuje żadnych zarzutów, jakoby był w nią zaangażowany. Dzień wcześniej przedstawiciele Renault Chiny odpowiadając na pytania dziennikarzy stwierdzili, że nie ma obecnie dowodów świadczących o udziale Chin w aferze. Francuski rząd jeszcze nie skomentował tych pogłosek.
Chery Automobile Co, Ltd. odnotowało w roku 2010 rekordową sprzedaż w Egipcie. 18.000 pojazdów pięciu modeli marki Chery w tym: A1, A3, A5, Eastar i Tiggo pozwoliło chińskiemu producentowi zdobyć 7,4 procent rynku w tym kraju. Chery, które sprzedało 12.000 pojazdów na egipskim rynku w roku 2007 i 16.000 w 2008 r. odnotowało wzrost sprzedaży po spadku do 12.000 w roku 2009 spowodowanego światowym kryzysem finansowym.
W minionym 2010 roku na chińskim rynku motoryzacyjnym głównymi graczami byli producenci samochodów luksusowych. Lepiej postrzegani niż producenci samochodów klasy ekonomicznej, zwiększyli zdolności produkcyjne, wprowadzili do lokalnej produkcji nowe modele samochodów, a w rezultacie skokowo zwiększyli wolumen sprzedaży w Chinach.
Spostrzegawczy czytelnik z pewnością dostrzeże kilka szczegółów różniących model H5 chińskiego producenta Chery, sprzedawany również pod marką Rely H5, a dobrze nam znanym autem Toyota Hiace. Wierna kopia?