Podobne pytania zadawaliśmy sobie gdy wpierw japońskie, a później koreańskie pojazdy zaczęły pojawiać się na naszych ulicach.
Do skuterów i elektroniki z państwa środka zdążyliśmy już przywyknąć.
Beijing Automotive Industry Holding Corp (BAIC) zabiega o nabycie włoskiej firmy nadwoziowej Pininfarina SpA. Pininfarina jest najbardziej znaną zagraniczną firma projektowa samochodów w Chinach. BAIC współpracuje z nią przy projektowaniu modeli opartych na technologii Saaba i ma zaprezentować zupełnie nową koncepcję samochodu z genami Saaba już w 2011 roku. Pininfarina zajmuje się w tym projekcie kształtem nadwozia.
Według China Automobile Trading Co. (CATC) prognozy na rok 2011 szacują wzrost chińskiego importu samochodów na poziomie 20 procent do 800.000 zarejestrowanych pojazdów. To więcej niż prognozowany wzrost produkcji na rynku lokalnym. W pierwszych dziesięciu miesiącach 2010 roku Chiny zaimportowały 604.000 pojazdów, a więc o 32.7% więcej niż w porównywalnym okresie poprzedniego roku. Przewidywana ilość za cały rok to 650.000 aut.
W okresie 21-27 grudnia 2010 odbywa się już ósma edycja międzynarodowej wystawy samochodów w Guangzhou. Jest to jedna z trzech największych imprez tego typu w państwie środka. W największych w historii targach, zajmujących powierzchnię 16.000 metrów kwadratowych, bierze udział ponad 600 producentów samochodów i części. Organizator spodziewa się ponad 500 tysięcy odwiedzających. Najwyższe władze międzynarodowych gigantów, takich jak Volkswagen, General Motors, Mercedes-Benz, BMW, Toyota czy Nissan, zaszczyciły imprezę swoim udziałem, by pokazać swoje zaangażowanie w największy na świecie rynek motoryzacyjny.
Francuski producent samochodów Peugeot planuje sprzedać więcej samochodów na dynamicznie rozwijającym się rynku w Chinach, niż w rodzimym rynku około 2015 r. Peugeot, wchodzący w skład grupy PSA Peugeot Citroen, zamierza sprzedać w Chinach w 2015 roku około pół miliona samochodów. Jeśli te ambitne plany się powiodą, sprzedaż firmy w Chinach może przekroczyć sprzedaż pojazdów tej marki we Francji, gdzie Peugeot sprzedaje około 400 tysięcy samochodów rocznie, co daje mu 19% udziału w rodzimym rynku. Chiny są największym na świecie rynkiem motoryzacyjnym, zarówno pod względem wielkości sprzedaży jak i jej dynamiki. Trudno się dziwić, że Peugeot, jak i wielu innych graczy rynku samochodowego, widzi w nim potencjał do rozwoju własnej marki.
Firma BYD rozszyfrowuje swoją nazwę jako "built your dreams". Czy spełni się jej marzenie polegające na pojawieniu się jej całkowicie elektrycznych autobusów K9 na ulicach miast słonecznej Kaliforni. Z wypowiedzi prezesa firmy : "Marzeniem BYD jest pomoc w rozwiązaniu światowego problemu zanieczyszczenia środowiska naturalnego i ograniczenie zależności od ropy naftowej. E-autobus K9 jest wielką rzeczą dla społeczności, które troszczą się o środowisko".
Na premierze K9 pojawili się Warren Buffett oraz Bill Gates. Warren Buffett zamierza zainwestować 300 milionów dolarów w przedsięwzięcie wprowadzenia tych pojazdów na ulice miast Kalifornii już pod koniec 2011 roku, czemu przyklaskuje znany z proekologicznych poglądów gubernator Arnold Schwarzenegger.
Skoda Auto, czeski oddział Volkswagen Group, ogłosił, że na początku 2013 roku joint venture Volkswagena i Shanghai Automotive Industry Corp. rozpocznie produkcję kompaktowych SUV Skoda Yeti. Prezes Zarządu Skody Winfried Vahland ogłosił tę wiadomość podczas jego ubiegło tygodniowej podróży do Chin, kiedy podpisał ostateczne porozumienie z Shanghai Volkswagen i Skodą. Produkcja Yeti ma zwiększyć świadomość marki Skoda w Chinach.
Historia motoryzacji zna wiele prób stworzenia auta wyglądającego identycznie z przodu i z tyłu. W większości przypadków inwencja projektantów ograniczała się do zespawania z sobą przednich części dwóch pojazdów. Tym razem eksperyment powiódł się w stu procentach. Z pomocą włoskiego projektanta Enrico Fumia z poczciwego Matiza, a raczej jego następcy chiński producent samochodów Chery stworzył przedziwny pojazd zwany QQ ME.
2 listopada 2010 roku w Beijing miała miejsce oficjalna prezentacja ekipy Chery na rajd Darkar 2011. W uroczystości wzięli udział przedstawiciele zarządu Chery, federacji samochodowych, sponsorów oraz mające wystartować w rajdzie załogi. Chery wystawiło do rywalizacji trzy samochody X5, które poprowadzą Lu Ningjun, Jiang Yaohuan oraz debiutant Liu Kun .
Zaprojektowany w iście europejskim stylu przez włoską firmę Bertone najnowszy luksusowy model Chery Riich G5 w istocie szczegółami nadwozia nawiązuje do aut Audi. Nawet pierwotna nazwa modelu brzmiała A6, nim producent zdecydował się sygnować go podmarką Riich. Czy następca Chery Eastar jest czymś więcej niż plastikową namiastką luksusu w chińskim wykonaniu. Wysłany przed premierą rynkową na niemiecki tor Nurburgring pokazał, że potrafi wykręcić całkiem niezły czas okrążenia.
DR Automobili, włoski importer samochodów Chery, zaprezentował na ostatnich tegorocznych targach motoryzacyjnych Bolgna Motor Show 2010 dwa modele chińskiego producenta. Pierwszym z nich jest już opisywany przez nas wcześniej, całkowicie elektryczny model Riich M1 EV, który właśnie wchodzi do sprzedaży w Chinach.