Podobne pytania zadawaliśmy sobie gdy wpierw japońskie, a później koreańskie pojazdy zaczęły pojawiać się na naszych ulicach.
Do skuterów i elektroniki z państwa środka zdążyliśmy już przywyknąć.
Włoski Fiat podpisały 25 listopada umowę z Chongqing Xiaokang Auto Industry Group, Ltd. w sprawie uruchomienia produkcji silnika diesela projektu Fiata. Celem projektu jest stworzenie przyjaznych dla środowiska silników wysokoprężnych, charakteryzujących się zużyciem paliwa około 5,5 litra na 100 km, a więc nawet 40% mniejszym niż stosowane powszechnie silniki benzynowe.
Jak donoszą rosyjskie media, Zhejiang Geely Holding Group, nowy właściciel Volvo uruchomi produkcję trzech nowych modeli w Rosji w 2011 roku. U naszych wschodnich sąsiadów pojawi się miejski crossover, limuzyna klasy D i kompaktowy hatchback klasy B. Początkowo będą importowane z Chin, a następnie rozpocznie się ich montaż w fabryce samochodów Derways, gdzie już jest produkowany model Geely MK.
Według najnowszych danych opublikowanych przez Chińskie Stowarzyszenie Producentów Samochodów, chińscy producenci samochodów sprzedali w październiku 2010 roku 1.540.000 pojazdów, co daje wzrost 1,16% do poprzedniego miesiąca i 25,47% do października roku poprzedniego. W okresie styczeń - październik 2010 r. odnotowano sprzedaż w wysokości 14.680.000 sztuk, co oznacza wzrost o 1.030.000 sztuk w porównaniu z poprzednim rokiem.
Minęły zaledwie trzy miesiące od przejęcia przez Zhejiang Geely Holding Group własności szwedzkiej marki Volvo, a powstały już między nimi nieporozumienia. Prezes Geely Li Shufu wypowiedział się, że nie zgadza się z zarządem firmy Volvo w sprawie planów produkcji. W chwili przejęcia Li mówił, że widziałby przyszłość marki Volvo jako budującęj auta z wyższej półki, mające konkurować z Mercedesem klasy S czy BMW serii 7. Nie wziął pod uwagę, że klientami docelowymi Volvo nie są klienci tych dwóch luksusowych marek.
Chiński producent samochodów Great Wall Motor, obecnie już sprzedający swoje pojazdy w kilku państwach europejskich, ogłosił zamiar rozpoczecia producji w Bułgarii. Produkcja w kraju należącym do Unii Europejskiej umożliwi GWM znaczną obniżkę cen, pozwalając realizować plany ekspansji na rynki państw unijnych i nie tylko.
Prezes Zhejiang Geely Holding Group Li Shufu oświadczył, że nowy zarząd firmy zdecydował by Chiny były drugim po Szwecji "rynkiem domowym" dla Volvo oraz o planach budowy trzech fabryk w Chengdu, Shanghai i Daqing. Li Shufu spotkał się z królem szwedzki Karolem XVI Gustawem oraz z delegacją szwedzkich naukowców i biznesmenów w Hangzhou i rozmawiał na temat przyszłości Volvo i jej wpływu na utratę miejsc pracy w Szwecji.
Chery wprowadzając do seryjnej produkcji, prezentowany po raz pierwszy w 2009 roku na wystawie Shanghai Motor Show, swój pierwszy w pełni elektryczny samochód osobowy Riich M1 EV dołączyło do grona chińskich producentów aut elektrycznych. Chiński rząd od kilku lat mocno popiera produkcję pojazdów wykorzystujących alternatywne metody zasilania, czego dowodem może być używanie aut elektrycznych przez instytucje rządowe czy we flotach aut służbowych.
Chiński producent samochodów Chery podpisał umowę z turecką firmą Mermerler Otomotiv na budowę fabryki Chery w europejskiej części Turcji. Nowy oddział Chery ma budować sedany A3, jak również małe pojazdy SUV, najprawdopodobniej wersję Tiggo.
Całkowita wartość inwestycji w ramach projektu szacowana jest na około 500 milionów dolarów, a sama budowa ma rozpocząć się jeszcze w 2010 roku. Po zakończeniu pierwszego etapu, zdolność produkcyjna zakładu wyniesie 20.000 sztuk rocznie, a docelowo w 2017 roku osiągnie 100.000 sztuk rocznie.
Zaprezentowany po raz pierwszy podczas Shanghai Auto Show w 2009 roku luksusowy sedan Emgrand EC8 chińskiego producenta Geely wreszcie doczekał się premiery rynkowej. Samochód kosztuje w zależności od wersji wyposżenia od 16 do 22 tysięcy dolarów. Za cenę auta kompaktowego dostajem zy pojazd o długości 4,905 mm i rozstawie osi 2,805 mm, mogący wielkością wnętrza i jego wygodą konkurować z Toyotą Camry czy Hondą Accord. Tworząc ten model producent zamierza przełamać monopol zachodnich marek w produkcji aut luksusowych. Czy mu się to uda? Trudno dzisiaj odpowiedzieć na to pytanie. Niezprzeczalnym faktem jest jednak, że chińscy producenci wypuszczają na rynek coraz ładniejsze i lepsze pojazdy. Nie zapominajmy też, że Geely jest właścicielem marki Volvo i z pewnością wykorzysta technologie i doświadczenie szwedzkiego producenta.
Według informacji przekazanych prasie przez zarząd notawanej na warszawskiej giełdzie spółki Pol-mot Warfama, znanej jako dystrybutora maszyn rolniczych, zamierza ona na części dawnej fabryki samochodów dostawczych w Lublinie uruchomić montownię samochodu pick-up Grand Tiger chińskiego producenta ZXAuto. Pojazd ma podwójną kabinę i napęd na cztery koła. W zamyśle ma być typowo użytkowym wołem roboczym wykorzystywanym na placach budowy i polach uprawnych, w przeciwieństwie do oferowanych na rynku luksusowych pikapów. Jego cena na chwilę obecną nie jest znana.