Podobne pytania zadawaliśmy sobie gdy wpierw japońskie, a później koreańskie pojazdy zaczęły pojawiać się na naszych ulicach.
Do skuterów i elektroniki z państwa środka zdążyliśmy już przywyknąć.
Great Wall Motors rozpoczął działalność w Bułgarii stając się pierwszym chińskim producentem samochodów, montującym swoje pojazdy w Unii Europejskiej. Podczas uroczystości w wiosce Bahovista chiński producent zapowiedział, że rozpocznie od początkowej produkcji 2000 samochodów rocznie, która stopniowo wrośnie do 50.000 w 2014 roku.
Chińscy producenci samochodów wracają do Europy, kupując marki i fabryki po poprzednich niepowodzeniach w zdobyciu przyczółka na jednym z największych rynków samochodowych. Analitycy są zaskoczeni, że chińskie firmy wydają być tak zdeterminowane, by dostać się do Europy, nasyconego rynku, gdzie sprzedaż samochodów spada. Uważają, że to jest sposób na postęp w poziomie jakości.
Po słabych wynikach w 2011 roku, chińscy producenci opracowują programy do odzyskiwania pozycji w obecnym roku. Geely nie jest wyjątkiem ogłaszając, że planuje przedstawić siedem zupełnie nowych modeli w tym roku. Wprowadzanie nowych własnych modeli marki, jak również ulepszenia w układzie przeniesienia napędu mają, według przewidywań producenta, zapewnić dobre wyniki sprzedaży w 2012 roku.
Wielkość chińskiego eksportu samochodów w 2011 roku wyniosła 814.300 pojazdów, zwiększając się o 49,45 procent w stosunku do poprzedniego roku. Blisko 50 procentowe tempo wzrostu rok do roku jest nowym rekordem chińskiego przemysłu motoryzacyjnego. Po latach ciężkiej pracy, Chery, Great Wall, JAC i pozostali producenci z Chin osiągnęli znaczne sukcesy na rynkach zagranicznych.
Wielkość chińskiego eksportu samochodów w 2011 roku wyniosła 814.300 pojazdów, zwiększając się o 49,45 procent w stosunku do poprzedniego roku. Blisko 50 procentowe tempo wzrostu rok do roku jest nowym rekordem chińskiego przemysłu motoryzacyjnego. Po latach ciężkiej pracy, Chery, Great Wall, JAC i pozostali producenci z Chin osiągnęli znaczne sukcesy na rynkach zagranicznych.
Geely Automobile Holdings Ltd, największy niezależny chiński producent pojazdu, planuje wejść na rynek Wielkiej Brytanii. Jednym z pierwszych priorytetów będzie przekonanie brytyjskich klientów, że samochody marki Geely są bezpieczne i stanowią coś więcej niż tylko najlepsza oferta za małe pieniądze. Geely ogłosiło, że w 2012 roku wprowadzi na brytyjski rynek czterodrzwiowy sedan Emgrand EC8 oraz pięciodrzwiowy hatchback Emgrand EC7. Oba mają kosztować po około 10.000 funtów.
Po rozbudowaniu możliwości produkcyjnych oraz gamy produkowanych w Chinach modeli pojazdów zagraniczni producenci samochodów poszukują teraz nowych możliwości rozwoju poza Chinami. Beijing Benz Automobile Co, joint venture Beijing Automobile Group i Mercedes Benz, przekazał pierwsze 35 egzemplarzy sedana klasy E z wydłużonym rozstawem osi rodzimej niemieckiej Daimler AG, do sprzedaży w Ameryce Południowej.
Chiński producent samochodów Chery zapowiedział wspólne przedsięwzięcie z Jaguar Land Rover, które miałoby przynieść pierwsze rezultaty już w 2016 r., kiedy to planowane jest zaprezentowanie nowej platformy samochodu. Mimo, że trzy lata temu nie doszło do skutku porozumienie pomiędzy Chery i Alfa Romeo, chiński producent nie zraził się w dążeniu do znalezienia europejskiego partnera.
Rynek pikapów z napędem na cztery koła i podwójnymi kabinami, zdolnymi przewieźć pokaźny ładunek i ekipę budowlaną, a w weekend służyć za auto rodzinne, do tej pory zdominowany był przez drogie auta japońskie jak Toyota Hilux, Mitsubishi L200 czy niemieckiego VW Amarok. W zdecydowanej większości służyły do wożenia powietrza przez biznesmenów, którzy skusili się na nie ze względu na możliwość odliczenia podatku VAT od zakupu pojazdu i paliwa. Nie po to były zaprojektowane. Pierwszym rodzynkiem na naszym rynku, mogącym zbliżyć te pojazdy do swojej roli, był indyjski Tata Xenon. Obecnie dołącza do niego pierwszy chiński pojazd na polskim rynku Zhongxing Grand Tiger.
Chery w obecnym roku wyeksportowało już ponad 150.000 pojazdów, jak podał prasie rzecznik producenta Jin Yibo. To oznacza ponad 80 procentowy wzrost eksportu przez Chery w stosunku do 2010 roku. Chery jest najczęściej eksportowaną chińską marką od 2003 roku.