Czy samochody "Made in China"

podbiją europejski rynek motoryzacyjny ?

Podobne pytania zadawaliśmy sobie gdy wpierw japońskie, a później koreańskie pojazdy zaczęły pojawiać się na naszych ulicach.
Do skuterów i elektroniki z państwa środka zdążyliśmy już przywyknąć.

Przyjdzie czas i na samochody...

SAMOCHODY z CHIN - tania motoryzacja czy koszmar przyszłości?


BMW Concept Compact Sedan na Auto Guangzhou 2015


Prezentacja BMW Concept Compact Sedan na Auto Guangzhou 2015

   Na Auto Guangzhou 2015, jednych z największych międzynarodowych targach samochodowych w Chinach, BMW Group zaprezentowała coś wyjątkowo ciekawego: własną wizję czterodrzwiowej limuzyny w segmencie aut kompaktowych - BMW Concept Compact Sedan. „BMW Concept Compact Sedan pokazuje, jaki potencjał tkwi naszym zdaniem w kompaktowej limuzynie. Taki samochód nie tylko zapewnia kierowcy i pasażerom wiele przestrzeni na niewielkiej powierzchni, ale oferuje też typowy dla BMW sportowy charakter i elegancję znaną tylko z dużych limuzyn BMW.

Ze względu na spodziewany duży potencjał rozwoju chińskiego rynku kompaktowych aut premium BMW przeprowadziło badania rynkowe dotyczące aktualnych trendów i docelowych klientów w tym segmencie. BMW Concept Compact Sedan jest odzwierciedleniem podejścia do życia młodego pokolenia w Chinach: pewnego siebie, dynamicznego, wysoko ceniącego jakość, z wyczuciem estetyki. Wygląd tego kompaktowego jest ucieleśnieniem radości z jazdy w formie sportowego auta o możliwie niewielkich wymiarach zewnętrznych.

 

A przy tym jest równie oryginalny, co esencjonalny. BMW Concept Compact Sedan to powiew świeżości w segmencie aut kompaktowych, czterodrzwiowa limuzyna, którą wyróżnia wszystko to, co określa samochód BMW.
Kompaktowa karoseria koncepcyjnego sedana BMW ma typową sylwetkę limuzyny w charakterystycznej trójbryłowej formie. Dzięki typowym dla BMW proporcjom samochód wyróżnia niespotykana w tym segmencie dynamika. Długa maska silnika i duży rozstaw osi wizualnie wydłużają samochód, a lekko cofnięta nadbudowa kabiny dodatkowo podkreśla jego sportową naturę. Odpowiednie zastosowanie charakterystycznych cech BMW, takich jak długa, wyraźna linia przetłoczenia, dynamiczne załamanie słupków C oraz trójwymiarowo ukształtowane powierzchnie tworzą atletyczny wygląd w widoku bocznym i jasno demonstrują pokrewieństwo z innymi samochodami BMW. Czworo drzwi harmonijnie wkomponowane w proporcje auta umożliwiają wygodny dostęp do wnętrza wszystkim pasażerom. Dyskretne klamki „soft touch” pod linią przetłoczenia otwierają drzwi po dotknięciu palcem metalowej powierzchni.
Płaski przód auta podkreślający jego szerokość prezentuje się równie sportowo, co boki. Charakterystyczne dwie „nerki” i podwójne okrągłe reflektory sprawiają, że BMW Concept Compact Sedan jest od razu rozpoznawalne jako samochód marki BMW. Charakterystyczny kształt i wielkość atrapy chłodnicy odzwierciedla wyjątkowy charakter samochodu będący spójnym połączeniem zwinności, sportowych cech i elegancji. Sześciokątne, dynamicznie przycięte podwójne reflektory diodowe wskazują w stronę atrapy chłodnicy, łącząc ją wizualnie z partią reflektorów, co daje wrażenie, jakby auto patrzyło skupionym wzrokiem na drogę. Centralny wlot powietrza w kształcie V jest punktem początkowym stałego motywu, który dzieli dolną część przodu na trzy części, zwiększając wizualnie jego szerokość. Przenikające i łączące się wzajemnie powierzchnie oraz współgranie różnych poziomów tworzy dodatkową głębię i dynamikę kształtów.
Analogicznie do przodu również szeroki tył auta stanowi jasny wyraz sportowego charakteru. Poziome linie oraz dynamiczna gra horyzontalnych powierzchni światła i cienia podkreślają szerokość tyłu auta. Spłaszczone i smukłe lampy tylne w typowym kształcie L dodatkowo potęgują ten efekt. Wewnątrz lamp diodowe elementy świetlne w kształcie L sprawiają, że te charakterystyczne kontury widoczne są również nocą. Tył auta zamyka od spodu wyraziście wymodelowany pas tylny. Szlachetny akcent stanowi umieszczona na nim chromowana wstawka rozszerzająca się na boki.

BMW Concept Compact Sedan BMW Concept Compact Sedan BMW Concept Compact Sedan

BMW Concept Compact Sedan BMW Concept Compact Sedan BMW Concept Compact Sedan

BMW Concept Compact Sedan BMW Concept Compact Sedan BMW Concept Compact Sedan
 

Spojrzenie do wnętrza kompaktowego sedana BMW pozwala od razu zauważyć przynależność auta do rodziny BMW. Kokpit jest wyraźnie zorientowany na kierowcę: wszystkie linie, kształty i elementy obsługi uporządkowane są według kierowcy i jego potrzeb. Widać to wyraźnie dzięki tzw. stylistyce „Cone of Vision”, zwężającym się w kierunku jazdy liniom wokół kierownicy, za którymi podąża cała stylistyka strefy kierowcy. Również kształt poziomych, przypominających turbiny wylotów powietrza, jak również wzór w środku nich, biegną w tym samym kierunku. „Cone of Vision” wieńczy wyświetlacz BMW Head Up Combiner wyświetlający wszystkie informacje istotne podczas jazdy w bezpośrednim polu widzenia kierowcy.
Kontrapunktem dla orientacji na kierowcę i dla sportowego charakteru są długie poziome linie i powierzchnie dające poczucie przestronności wnętrza. Na przykład deska rozdzielcza biegnie po stronie pasażera eleganckim poziomym ruchem aż do drzwi, tworząc w ten sposób przyjemne otoczenie pasażera. Ekskluzywna skóra nappa, drewno o otwartych porach i szczotkowane aluminium stanowią przy tym niezwykle atrakcyjne zestawienie obejmujące całą deskę rozdzielczą. Obita skórą górna część deski rozdzielczej z kontrastującymi szwami jest przy tym elementem spotykanym tylko w luksusowych limuzynach. Wstawka z polerowanego aluminium biegnąca przez całą szerokość deski zdobi ją w szlachetny sposób. W widoku nocnym pomarańczowe oświetlenie konturowe dodatkowo podkreśla kształty deski rozdzielczej.
Mimo kompaktowych wymiarów tylna kanapa przeznaczona dla dwóch osób, stylizowana na dwa indywidualne fotele oferuje pasażerom wiele przestrzeni. Jej kształt oddaje sportowy charakter foteli przednich.


Żródło, foto: materiały prasowe producenta 20.12.2015